Rusya paylaştı: Wagner'in silahları teslim alındı!

Rusya Savunma Bakanlığı, Yevgeniy Prigojin öncülüğünde silahlı isyana kalkışan Wagner grubunun silahlarının teslim alındığını duyurdu. Silah, araç ve mühimmatların teslim alınma görüntüleri paylaşıldı.

DÜNYA 13.07.2023, 15:14 14.07.2023, 15:36 Hakan Öksüz
Rusya paylaştı: Wagner'in silahları teslim alındı!

Rusya'da bir günlük iç kargaşaya neden olan özel güvenlik şirketi Wagner'in silahlarının Rus ordusuna teslim edildiği kaydedildi. Rusya Savunma Bakanlığı, Wagner'in silahlarının teslim alındığını gösteren görüntüler paylaştı.

Rus askerleri, mühimmatları teslim aldı 

Paylaşılan videoda çok sayıda topçu silahı, zırhlı araç, tank ve çeşitli mühimmatları teslim alan Rus askerleri görülüyor.

Wagner'in kurucusu Yevgeniy Prigojin'in haziran ayında başlattığı bir günlük silahlı isyan, Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko'nun arabuluculuğunda sonlandırılmıştı.

Belarus Savunma Bakanlığı: "Kapımız onlara açık"

Belarus Savunma Bakanlığı 2014'ten bu yana Kırım'da, Afrika'da ve Ukrayna'nın çeşitli cephelerinde savaşan Wagner'in deneyiminden yararlanmak istiyor. Belarus Savunma Bakanlığı, Wagner'in kabul etmesi halinde Belarus'a gelebileceğini bildirdi.

Lukaşenko, Wagner'e kucak açtı

Karşılıklı deneyim değişimi için Wagner'in komutanlarının "eğitim verme" amaçlı poligonlara dağıtılabileceği vurgulandı. Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko, savaşlarda tecrübe kazanmış Wagner'in kendilerine birçok konuda fayda sağlayabileceğini bildirdi.

Yorumlar (0)