Rusya duyurdu: O kenti ele geçirdik!

Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna'daki savaşın son durumu hakkında açıklamada bulundu. Lisiçansk kentinin tamamen Rus ordusunun eline geçtiği kaydedilen açıklamada, "Ukrayna ordusu, sivillerin bulunduğu Belgorod ile Kursk kentlerindeki yerleşim bölgelerine balistik füzelerle saldırdı." denildi.

DÜNYA 03.07.2022, 15:45 04.07.2022, 15:46 Hakan Öksüz
Rusya duyurdu: O kenti ele geçirdik!

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Ukrayna'daki savaşın gidişatına ilişkin Vladimir Putin'i bilgilendirdi. Rus güçlerinin Ukrayna’nın Luhansk bölgesinde ilerlediğini aktaran Şoygu, "Lisiçansk kenti tamamen kontrolümüz altında." diye konuştu. Şoygu'nun savaşla ilgili Putin'i bilgilendirmesi, Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yazılı olarak duyuruldu. Yapılan açıklamaya göre Ukrayna ordusu; Verhnekaminka, Zolotorivka ve Bilıgorevka adlı yerleşim birimlerini kaybetti.

"Yabancı askerlerin bulunduğu bir merkezi vurduk"

Ukrayna ordusuna ağır kayıplar verdirildiğini kaydeden Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, "Donetsk bölgesindeki Maryinka'da yer alan Ukrayna birliklerinin yüzde 60'ı yok edildi. Öte yandan Harkiv'de de yaklaşık 100 Ukraynalı asker öldürüldü. Mıkoliv şehrinde Ukrayna'ya destek veren yabancı paralı askerlerin bulunduğu bir merkez vardı. O merkezi vurarak 120 kişiyi öldürdük." ifadelerini kullandı.

"32 askeri yönetim merkezi imha edildi"

Son bir gün içinde Ukrayna ordusuna ait 32 yönetim merkezinin vurulduğunu aktaran Konaşenkov, "Bununla birlikte 7 mühimmat deposu da yok edildi. Sadece Donetsk bölgesinde 10 askeri yönetim merkezi vuruldu. Saldırılarda 2 adet "Su-25" tipi savaş uçağını ve 10 adet insansız hava aracını imha ettik. Savaşın başlangıcından beri Ukrayna'ya ait 229 uçağı ve 134 helikopteri düşürdük. Öte yandan 3 bin 893 tank ile zırhlı araç ve 3 bin 979 özel askeri aracı kullanılamaz duruma getirdik." dedi.

"Ukrayna, sivillerin bulunduğu bölgeye saldırdı"

Açıklamada Ukrayna ordusunun, sivillerin bulunduğu Belgorod ile Kursk kentlerindeki yerleşim bölgelerine balistik füzeler fırlattığı iddia edildi. Saldırıların gece saatlerinde yapıldığını kaydeden Konaşenkov, "Bu bölgelerde Rus askeri yoktu. Bunun farkında olmalarına rağmen yine de saldırdılar. Masum Rus vatandaşlarını hedef aldılar. Savunma sistemimiz tarafından vurulan bir füzeden kopan parçalar, sivillerin yaşadığı bir eve düştü. Belgorod kentindeki 4 kişi yaşamını yitirdi." değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar (0)
28
az bulutlu