Rusya'dan flaş S-400 açıklaması

ABD'nin Türkiye'ye tehdidi sonrası Rusya'dan flaş S-400 açıklaması geldi.

Rusya'dan flaş S-400 açıklaması

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergei Ryabkov, ülkesinin Türkiye'ye S-400 savunma sistemi sağlamak için tüm talepleri yerine getirmeye kararlı olduğunu duyurdu.

ABD Savunma Bakanı Vekili Patrick Shanahan, mevkidaşı olan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'a yazdığı mektubunda, 31 Temmuz'a kadar S-400'lerin satışından vazgeçilmemesi durumunda Türkiye'ye karşı ciddi adımlar atmayı düşündüğünü ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD)'nde F-35 eğitimi alan personelin sınır dışı edileceğini yazmıştı.

Tehdit dolu mektuptan sonra Pentagon Sözcüsü Mike Andrews, "Türk pilotlarının F-35 eğitim uçuşları durduruldu. Bakanlık, Türk pilotların uçuş yapmadığından haberdar" açıklamasını yaparak ABD'nin kararını ilan etmişti.

Rusya'dan açıklama: Bu şantaj sadece Türkiye'ye yönelik değil.

Bir gazetecenin, ABD'nin Türkiye'ye S-400 baskısını hatırlatarak yönelttiği "Rusya'nın S-400 anlaşmasının ABD baskısı altında gerçekleştirilebileceğini garanti edip edemeyeceği" sorusuna Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergei Ryabkov, "Tüm yükümlülüklerimiz mevcut anlaşmalar kapsamında zamanında ve herhangi bir sapma olmaksızın yerine getirilecektir" cevabını verdi.

Bu şantajın sadece Türkiye'ye yönelik olmadığını söyleyen Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergei Ryabkov, "Bu şantaj sadece Türkiye'ye yönelik değil. Bu, Rusya ile hukuk çerçevesinde askeri-teknik işbirliği geliştiren tüm ülkelere uygulanıyor" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2019, 16:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER