Rusya'dan dikkat çeken 'ABD' iddiası

Sergey Lavrov, "Fırat Nehri'nin doğusunda ABD esasen bir Kürt yarı devleti kurarak Suriye tahılı ve Suriye petrolü kaçakçılığı yapıyor." dedi.

DÜNYA 26.09.2023, 21:08 topcu
Rusya'dan dikkat çeken 'ABD' iddiası

Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Lavrov, Tunuslu mevkidaşı Nebil Ammar ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından düzenlenen müşterek basın toplantısında konuştu.

İsrail-Filistin problemi hakkında yorum yapan Sergey Lavrov, "Doğrudan İsrail-Filistin müzakerelerinin tekrar başlaması için gayret sarf etmeyi sürdüreceğiz. Mevcut BM (Birleşmiş Milletler) kararlarını uygulamanın yegane yolu budur." diye konuştu.

Rusya Dışişleri Bakanı, Filistin problemi uluslararası yasal temelde çözüme kavuşmadan bütün Orta Doğu'daki durumun uzun vadede iyileştirilmesinin çok zor olduğuna işaret etti."ABD kaçakçılık yapıyor"

Suriye meselesine ilişkin Rusya Federasyonu'nun İran ve Türkiye ile Astana formatı kapsamında faaliyetler yürüttüğünü anımsatan Lavrov, Batı'nın yaptırımları sebebiyle Suriye'nin ekonomisinde önemli problemlerin devam ettiğini dile getirdi. 

Fırat Nehri'nin doğusunda ABD'nin eylemlerinin de ekonomiyi kötü yönde etkilediğine dikkat çeken Lavrov, "Fırat Nehri'nin doğusunda ABD esasen bir Kürt yarı devleti kurarak Suriye tahılı ve Suriye petrolü kaçakçılığı yapıyor." sözlerini sarf etti.

Yorumlar (0)