Rusya'dan Bakan Fidan'ın sözlerine yanıt

Türkiye'nin Ukrayna krizinin çözümüne dair bir barış platformu oluşturulması fikrini desteklediklerini belirten Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, “Böyle bir platform olsaydı iyi olurdu” dedi.

DÜNYA 08.07.2024, 13:41 09.07.2024, 15:12 Şeyda Gül
Rusya'dan Bakan Fidan'ın sözlerine yanıt

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, başkent Moskova'da gazetecilere açıklamalarda bulundu. Türkiye Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'ın Ukrayna meselesinin çözümü için bir barış platformunun oluşturulması gerektiği yönündeki açıklaması değerlendiren Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ukrayna meselesinin diplomatik girişimlerle çözülmesinden yana olduğunu belirtti.

Fidan’a katılıyoruz: Olsaydı çok iyi olurdu

Elbette müzakerelerden hiçbir zaman vazgeçmediklerini bildiren Peskov, aksine tüm ilgili tarafların katılımıyla müzakerelerin yapılmasından yana olduklarını hatırlattı. Şimdilik böyle bir platform olmadığının bilgisini veren Peskov, “Bu konuda Fidan'a katılıyoruz. Böyle bir platform olsaydı iyi olurdu” şeklinde konuştu.

Bakan Fidan ne demişti?

Azerbaycan'ın Şuşa şehrinde düzenlenen Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Gayriresmi Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısı'nda konuşan Bakan Fidan, Türkiye olarak savaşın sonlandırılması için kalıcı barışa dönük çabaların daha geniş bir zemine yayılması gerektiğini düşündüklerini belirtti. Kutuplaşmanın derinleşmesini önleyecek, katılım ve temsil niteliği yüksek, diplomasiyi önceleyen bir barış platformu tesis edilmesi gerektiğini anlatan Bakan Fidan, “Savaşın farklı boyutlarından etkilenen ülkeler olarak tamamlayıcı bir anlayışla hep birlikte bu yönde çalışmalıyız” değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar (0)