Rusya: ABD İdlib'i vurdu, bize haber vermedi

Rusya'nın Suriyeli Tarafları Uzlaştırma Merkezi, ABD'nin Rusya ve Türkiye'ye bildirimde bulunmadan İdlib'de hava saldırısı düzenlediğini ve bu saldırıların bölgedeki ateşkesi riske attığını bildirdi.

DÜNYA 01.09.2019, 11:56 01.09.2019, 12:00
Rusya: ABD İdlib'i vurdu, bize haber vermedi

Reuters'ın TASS Haber Ajansı'ndan aktardığı habere göre; Rus ordusu, ABD'nin İdlib Gerilimi Azaltma Bölgesi'ne saldırı düzenleyerek ateşkesi ihlal ettiğini açıkladı.

Rusya'nın Suriyeli Tarafları Uzlaştırma Merkezi'nden yapılan açıklamada, Suriye ve Rusya'ya ait güçlerin ateşkes rejimine tamamen uyduğu vurgulandı. 

"Moskova ve Ankara'ya bildirimde bulunmadı"

Söz konusu açıklamaya göre ABD, dün saat 15.00 sularında Moskova ve Ankara'ya bildirimde bulunmadan İdlib Gerilimi Azaltma Bölgesi'ndeki Maaret-Misrin ve Kafer-Haya yerleşimlerine hava saldırısı düzenledi.

Öte yandan Suriye'deki Beşşar Esed rejimi, İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'nde tek taraflı ilan ettiği ateşkesi tamamen bozarak, sivil yerleşimlerle askeri muhaliflerin cephe hatlarını havan ve roket gibi karadan karaya silahlarla hedef aldı.

Esed rejimi, sabah saatlerinde İdlib'in Serakib ilçesi, Cercenaz beldesi ile Tuh, Deyr Şarki ve Deyr Garbi köylerine havan ve roket gibi karadan karaya silahlarla saldırılar gerçekleştirdi.

Ne olmuştu?

Rusya Savunma Bakanlığı, önceki gün öğleden sonra rejimin askeri birliklerinin tek taraflı olarak İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'nde ateşkes ilan ettiğini ve 06.00 itibarıyla geçerli olacağını duyurmuştu.

Esed rejimi, dün de İdlib'in güneyindeki Kefrenbil ilçesi, Cercenaz beldesi, Kefersecne, Hiş, Ureynibe, Has, Deyr Şarki ve Deyr Garbi köylerini havan ve roket gibi karadan karaya silahlarla vurarak ilan ettiği ateşkesi bozmuştu.

945 bin 992 sivil yerinden edildi

Türkiye ve Rusya arasında 17 Eylül 2018'de imzalanan mutabakattan bu yana İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'nde 945 bin 992 sivil yerinden edildi.

Aynı sürede, rejim ve Rusya'nın saldırılarında 219'u kadın, 341'i çocuk olmak üzere en az bin 282 sivil öldü.

Yorumlar (0)
15
parçalı bulutlu