Rüşvetle suçlanan Türk düşmanı ABD'li senatör, görevinden ayrıldı

Türkiye'ye F-16 satışına karşı çıkan ve Ermeni lobisine yakınlığıyla bilinen ABD'li Senatör Bob Menendez'in başı, rüşvet soruşturmasıyla dertte. Hakkında hazırlanan iddianameye göre New Jerseyli iş insanlarından rüşvet alan ve çeşitli yolsuzluklara karışan Menendez, Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanlığı görevinden geçici olarak ayrıldı.

DÜNYA 23.09.2023, 00:51 25.09.2023, 11:08 Hakan Öksüz
Rüşvetle suçlanan Türk düşmanı ABD'li senatör, görevinden ayrıldı

Rum ve Ermeni lobisine yakınlığıyla tanınan 69 yaşındaki Senatör Bob Menendez'in Türkiye karşıtlığı uzun zamandır biliniyor. ABD Kongresi'nde Türkiye aleyhine çalışmalarda bulunan Menendez ile eşi Nadine Arslanian, yolsuzluk suçlamasıyla karşı karşıya kaldı. 

New Jerseyli iş insanlarından rüşvet almış

Mahkemeye sunulan 39 sayfalık iddianameye göre New Jerseyli iş insanlarıyla gizli kapaklı ilişkileri bulunan Menendez ve eşi Nadine Arslanian, bu kişilerden rüşvet aldı. Soruşturma kapsamında Menendez'in evinde arama yapıldı. Aramalarda 480 bin dolarlık gizli nakit para ve 100 bin dolar değerinde iki altın külçe bulundu.

Menendez'e yöneltilen suçlamalar

Senatör Menendez'in; usulsüz iş tazminatı, lüks araç edinme ve ev ipoteği ödemesi gibi yolsuzluklara da karıştığı kaydedildi. Demokrat Senatör Menendez, 10 sene içine ikinci kez benzer suçlamalarla karşı karşıya kaldı. 

Görevinden geçici süreliğine ayrıldı

2006 yılından beri New Jersey Senatörü olarak görev yürüten Menendez'in ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanlığından geçici olarak ayrıldığı bildirildi. Senatör Chuck Schumer, "Problem çözülene kadar görevinden geçici olarak ayrıldı." dedi.

Yorumlar (0)