Rus uzmanlar Türkiye’yi değerlendirdi: “Bölgesel bir güç” 

Rusya Dışişleri Bakanlığı’na bağlı uzmanlar, Rusya-Türkiye ilişkilerini değerlendirirken Türkiye’nin gücüne de atıflarda bulundu. Uzmanlar, “Türkiye, bölgesel bir güç” ifadesini kullandı. 

DÜNYA 23.07.2021, 10:21 24.07.2021, 20:11
Rus uzmanlar Türkiye’yi değerlendirdi: “Bölgesel bir güç” 

Türkiye, savunma sanayisinde yaptığı atılımlar ve yatırımlar ile hem bölgede hem de dünya genelinden isminden sık sık söz ettirmeye devam ediyor. Karabağ, KKTC, Suriye, Kuzey Irak ve Libya’daki operasyonlarda sıklıkla kullanılan savunma sanayi araçları, Türkiye’nin rol model olması bakımından oldukça önemli iken Rusya başta olmak üzere tüm çevre ülkeler tarafından da dikkatle izleniyor. 

Rusya Dışişleri Bakanlığı Diploması Akademisi Güncel Uluslararası Sorunlar Enstitüsü, “Rusya ve Türkiye: Dün, Bugün ve Yarın” isimli bir konu için yuvarlak masa toplantısı düzenlediklerini aktardı. Enstitü Müdürü Oleg Karpoviç’in sonrasında basın açıklaması yaptığı toplantıda Türkiye’nin uluslararası önemine vurgu yapıldığı belirtildi. “Türkiye önemli rol oynuyor” 

Karpoviç: “Türkiye, özellikle son dönemlerde uluslararası alanlarda önemli rol oynuyor. Bu sebeple Türkiye ve Rusya arasındaki etkileşim, uluslararası ilişkiler açısından oldukça önemli. Türkiye özellikle Orta Asya ve Güney Kafkasya bölgelerinde etkin ve önemli bir aktör.” “Türkiye, statü değiştirdi” 

Rusya’da bulunan Çağdaş Türkiye Araştırmaları Merkezi Müdürü Amur Gadjiyev ise “Türkiye, küresel ve bölgesel siyasette statü değiştirdi. Türkiye, bölgesel gündemin oluşturulmasında artık daha aktif rol oynarken bölgesel dönüşüm süreçlerinde de bulunuyor. Ayrıca Türkiye’nin yabancı ülkelerle ilişkilerinde de değişiklikler yaşanıyor. Bu da dış siyasetinin pragmatik yönde ilerlediği anlamına geliyor. Ülkenin özellikle son 5 senede bölgedeki konumu güçlendi ve Türkiye’nin komşuları üzerindeki etkileri de arttı. Türkiye ve Rusya birlik olarak Karabağ, Libya ve Suriye konularının çözümünde stratejik ilişkiler yürüttü.” “Erdoğan, güçlü bir lider” 

Enstitü’nün Avrasya Araştırmaları Merkezi başkanı Ali Mustafabeyli, “Rusya ve Türkiye arasındaki ilişkilerin gelişimi oldukça önemli. İki ülke arasındaki etkileşim, zorluklara rağmen sürdürülüyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a saygı duyuyoruz. O, güçlü bir lider ve bağımsız şekilde hareket etmeyi de seviyor.” ifadelerini kullandı. 

Yorumlar (0)