Rus muhalif lider Aleksey Navalnıy, açlık grevine başladı

Almanya’daki tedavisinin tamamlanmasının ardından Rusya’da tutuklanarak cezaevine gönderilen Aleksey Navalnıy, açlık grevine başladığını açıkladı.

DÜNYA 01.04.2021, 01:18 01.04.2021, 09:37 Koray
Rus muhalif lider Aleksey Navalnıy, açlık grevine başladı

Rus muhalif lider Aleksey Navalnıy, ülkesinde zehirlenmesinin akabinde tedavi olmak için Almanya’ya gönderilmiş, tedavisinin bitmesinin ardından ise başkent Moskova’ya dönüşü esnasında Rusya'da havalimanında tutuklanmıştı.

Mahkeme kararı ile ülkenin Vladimir bölgesinde bulunan bir cezaevine nakledilen Navalnıy, kişisel sosyal medya hesabı üzerinden avukatları vasıtasıyla gerçekleştirdiği açıklamada, açlık grevine başladığını dile getirdi.

"Sağlık durumum kötü"

Navalnıy, "Gözlüklü, kel ve elinde İncil ile yatan kim? İşte bu benim. Çünkü son 3 hafta içerisinde yalnızca İncil alabildim. İlaç edinme ve doktor çağırma hakkım var. Ancak hiçbir imkanı bana tanımıyorlar. Belimdeki ağrı ayağıma kadar indi." sözlerini sarf etti.

"Açlık grevine başlıyorum"

Bahse konu açıklamasında adalet vurgusunu tekrarlayan Navalnıy, "Açlık grevine başlıyorum. Yasaların uygulanması, doktorların gönderilmesi ve adalet için aç yatıyorum." dedi.

Muhalif liderin sosyal medya mecrası üzerinden açlık grevine başladığını açıklamasının ardından çok sayıda destekçisi, yine sosyal medya üzerinden Navalnıy'e desteklerini iletirken, Rus siyasilerden ve Adalet Bakanlığı'ndan konu ile ilgili henüz bir açıklamada bulunulmadı.

Yorumlar (0)
26
açık