Rus komedyenlerin şakasına maruz kalan Meloni'den istifa duyurusu

İtalya Başbakanı Giorgia Meloni, "Vovan&Lexus" adıyla tanınan iki Rus komedyenin şakasına maruz kaldı. Kendilerini "Afrika Komisyonu Başkanı" olarak tanıtan komedyenler, Diplomatik Danışman Ofisini kandırarak 18 Eylül'de Meloni ile telefon görüşmesi yaptı. Meloni'nin telefondaki konuşması, 1 Kasım'da sosyal medyaya sızdı. Olayla ilgili soruları yanıtlayan İtalya Başbakanı, sorumluluğu üstlenen Büyükelçi Francesco Talo'nun istifa ettiğini duyurdu.

DÜNYA 03.11.2023, 20:37 Hakan Öksüz
Rus komedyenlerin şakasına maruz kalan Meloni'den istifa duyurusu

Aleksej Stolyarov ile Vladimir Kuznetsov adlı Rus komedyenlerin, "Afrika Komisyonu Başkanı" taklidi yaparak İtalya Başbakanı Giorgia Meloni ile telefonda görüşmeleri, İtalya basınında gündeme oturdu. 18 Eylül'de yapılan telefon görüşmesinde "Vovan&Lexus" adıyla tanınan komedyenlerin ses kaydı, 1 Kasım'da sosyal medyada paylaşıldı.

Meloni: "Ukrayna'nın karşı atağı, umulduğu kadar iyi gitmedi"

Sosyal medyada paylaşılan kayıtta Meloni'nin, "Bütün taraflar için Ukrayna'daki çatışmayla ilgili bir yorgunluk söz konusu. Bir çıkış yoluna ihtiyaç var. Bunun gerekli olduğunu herkesin kabul edeceği anlar yaklaşıyor. Uluslararası hukuka uygun ve iki tarafın da kabullenebileceği bir çözüm gerekiyor. Ukrayna'nın karşı atağı, umulduğu kadar iyi gitmedi. Çatışmanın kaderi değişmedi." dediği duyuluyor.

İtalya Başbakanlığı, 1 Kasım'da olayı doğruladı

1 Kasım'da yazılı bir açıklamada bulunan İtalya Başbakanlığı, olayın doğruluğunu teyit etti. Afrika Birliği Komisyonu Başkanı olduğunu söyleyen bir sahtekarın, Başbakan'ın Diplomatik Danışman Ofisi'ni yanılttığı kaydedildi.

Büyükelçi Francesco Talo, görevden çekildi

Telefon görüşmesi skandalının sosyal medyada paylaşılmasının ardından Büyükelçi Talo'nun, bu şaka nedeniyle görevini bırakabileceği söyleniyordu. Meloni'nin diplomatik danışmanı olan Büyükelçi Francesco Talo'nun, olayın sorumluluğunu üstlendiği ve bu sabah istifasını sunduğu belirtildi. İstifa duyurusunu, Bakanlar Kurulu sonrası konuşan Meloni yaptı.

Meloni: "Konuşmanın o kısmında şüphelendim"

İki Rus komedyenin yaptığı telefon şakasına iliişkin konuşan Meloni, "Konuşmanın sonuna doğru bazı şeylerden şüphelenmiştim. Rusya'nın propaganda söylemlerinde de yer alan Ukrayna milliyetçiliği ile alakalı kısımda şüphelendim. Diplomatik Danışman Ofisine bu şüphemi aktardım. Bu olayda çok dikkatsizdiler. Bu olay, bir Kremlin propagandasına dönüştü. Büyükelçi Talo, sorumluluğu üstlenerek istifa etti." dedi.

Yorumlar (0)