Rum liderden skandal Türkiye açıklaması

Tansiyonun yükseldiği KKTC’de Türkiye'nin sert tepkisinin ardından Rum tarafından Türkiye'yi hedef alarak skandal provokasyona devam edildi.

DÜNYA 23.08.2023, 11:05 24.08.2023, 09:13 Şeyda Gül
Rum liderden skandal Türkiye açıklaması

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti yönetiminin Birleşmiş Milletler kontrolünde bulunan Yeşil Hat üzerindeki Pile köyüne kolay ulaşım sağlamak üzere Pile-Yiğitler Yolu Projesi’ni başlattı. Projenin başlaması nedeniyle bölgede tansiyon giderek yükseldi. Bölgede emniyeti sağlamak amacıyla bulunan Kıbrıs'taki Birleşmiş Milletler Barış Gücü (UNFICYP) askerleri, amaçlarından şaşarak KKTC polisine ve yol inşaat ekibine fiziksel müdahalede bulundu.

GKRY Cumhurbaşkanı Hristodulidis, Türkiye’yi hedef aldı

Yaşananlar ve sonrasında gelen açıklamalara Türkiye'nin tepkisi sert oldu. Tepkinin ardından Rum tarafı provokasyonlarına bir yenisini daha ekleyerek Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Cumhurbaşkanı Nikos Hristodulidis, yaptığı açıklamada Türkiye'yi hedef alarak skandal açıklamalara imza attı.

Daha fazla bir şey söylememe gerek yok

Pile'de yaşananları 'Türk provokasyonu' olarak nitelendiren GKRY Cumhurbaşkanı Hristodulidis, “Uluslararası toplum bu sorunun cevabını net bir şekilde verdi. Erdoğan, işgalci rejim ve benim daha fazla bir şey söylememe gerek yok” dedi.

Lefkoşa'da düzenlenen Kıbrıs Diaspora Konferansı'nda açıklamalarda bulunan GKRY Cumhurbaşkanı Hristodulidis, “Uluslararası toplumun eşi benzeri görülmemiş bir tepki vermesi önemli; onların bizim rolümüzü, yapıcı rolümüzü, meseleyi nasıl ele aldığımızı ve işgalci rejim tarafından hangi eylemlerin gerçekleştirildiğini anladıklarına inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin eylemlerinin önlenmesi için çalışıyoruz

Rum lider bölgede herhangi bir önlemin alınıp alınmadığının sorulması üzerine ise “Elbette aynı zamanda ister ölü bölgeyle ilgili olsun, ister işgal altındaki bölgelerle ilgili olsun, Türkiye'nin yapacağı yeni eylemlerin önlenmesi için yapılması gereken tüm çalışmaları yapıyoruz” yanıtını verdi.

Görüşmeye hazırım

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile görüşüp görüşmeyeceğinin sorulması üzerine ise GKRY Cumhurbaşkanı Hristodulidis, “Sayın Tatar'la ne zaman hazır olursa görüşmeye hazırım” dedi.

Müzakerelerin yeniden başlaması için çalışmaya devam edeceğiz

Ekim ayında yapılacak Birleşmiş Milletler Genel Kurulunu ve Avrupa Konseyi'ni sabırsızlıkla beklediğini belirten Hristodulidis, müzakerelerin yeniden başlaması için çalışmaya devam edeceklerini söyledi. Cumhurbaşkanı Hristodulidis, “Çünkü yalnızca müzakerelerin yeniden başlaması bizi bu anormal durumun sona ermesine, kurtuluşa, vatanımızın yeniden birleşmesine götürecektir” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)