Rum bakandan Türkiye'ye küstah itham: Bölgede karışıklık çıkaran ülke!

GKRY Dışişleri Bakanı Hristodulidis, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de karışıklık çıkardığını öne sürdü ve "Türkiye’nin Kıbrıs’tan gitmesini başarmamız ancak Kıbrıs sorununun çözümüyle mümkündür" dedi.

DÜNYA 20.01.2020, 12:05 20.01.2020, 12:09
Rum bakandan Türkiye'ye küstah itham: Bölgede karışıklık çıkaran ülke!

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis, Rum medyasına çeşitli açıklamalarda bulundu. Hristodulidis, Avrupa Birliği'nin (AB) Doğu Akdeniz'e daha fazla müdahil olmasını ve ABD ile ilişkilerini ilerletmek için yoğun çaba sarf ettiklerini belirtti.

"Bölgede cereyan eden olumsuzluklar Avrupa’yı da etkiliyor"

Hristodulidis, AB'nin Türkiye'ye yönelik tutumundan memnun olmadıklarını söyledi ve "Doğu Akdeniz’e daha aktif katılması gereken ve bunda çıkarı olan Avrupa Birliği’dir. Brüksel’in bölgeye müdahale seviyesinden memnun değiliz ve bu kaçınılmaz olarak AB’nin ve üyesi ülkelerin menfaatine olmuyor. Doğu Akdeniz AB ile komşudur ve başrol oynamak zorundayız çünkü bölgede cereyan eden olumsuzluklar Avrupa’yı da etkiliyor. Bölgenin perspektifleri AB’ye yardımcı olabilir ve önemli ölçüde güçlendirebilir. Brüksel’e yaklaşımımız da budur ve bu politikanın uygulanmasında somut şekilde katkı koymaya hazırız" diye konuştu.

Türkiye'ye "karışıklık çıkaran ülke" dedi!

GKRY Dışişleri Bakanı'na bölgedeki diğer ülkelerle Türkiye'nin hareketlerini değerlendirip ortak bir hareket planı oluşturup oluşturmadıkları soruldu. Hristodulidis, Türkiye hakkında bölgedeki ülkelerle devamlı görüştüklerini ve Türkiye'ye karşı topyekûn hareket edilmesi gerektiğini vurgularken Türkiye'yi "bölgede karışıklık çıkaran, uluslararası hukuku dikkate almayan ülke" olmakla suçladı.

Rum bakan, "Tam da bu nedenle Kıbrıs sorunu en kısa zamanda çözülmelidir. Çünkü Türkiye’nin Kıbrıs’tan gitmesini başarmamız ancak Kıbrıs sorununun çözümüyle mümkündür.  Kıbrıs sorunu çözülmeden öncelikle elde edilecek şey, Türkiye’nin revize edilmiş ve öngörülemez tavrıyla Kıbrıs’ta daimi varlığıdır" diyerek sözlerini noktaladı.

Yorumlar (0)
16
açık