Roger Waters'tan Hamas yorumu: "Sahte bayrak operasyonu olabilir!"

Rock grubu Pink Floyd'un kurucularından müzisyen Roger Waters, Hamas'ın 7 Ekim'deki "Aksa Tufanı" operasyonu hakkındaki düşüncelerini gazeteci Glenn Greenwald'a anlattı. İsrail'in bu saldırıyı nasıl öğrenemdiğinin kendisi için büyük bir bilinmez olduğunu kaydeden Water, "Bu bir sahte bayrak operasyonu muydu? Orada gerçekten neler yaşandı? Belki de gerçeğin büyük kısmını hiçbir zaman öğrenemeyeceğiz?" dedi. Müzisyenin açıklamaları sonrası sahte bayrak operasyonu ne demek? sorusu gündeme geldi.

DÜNYA 09.11.2023, 14:30 11.11.2023, 09:10 Hakan Öksüz
Roger Waters'tan Hamas yorumu: "Sahte bayrak operasyonu olabilir!"

Hamas'ın 7 Ekim'de İsrail'e yönelik saldırısının ardından Gazze Şeridi kaosa teslim oldu. İsrail'in saldırılarında 10 binden fazla Filistinli öldü. Ünlü rock grubu Pink Floyd'un kurucularından Roger Waters, Hamas'ın 7 Ekim'deki saldırısının sebeplerine şüpheyle yaklaşıyor. 

"İsrail, nasıl olup da bu saldırının geleceğini göremedi?"

Gazeteci Glenn Greenwald'a röportaj veren Roger Waters, Hamas'a bağlı İzzeddin el-Kassam Tugayları'nın "Aksa Tufanı" ismini verdikleri operasyonu ilk kez duyduğu zaman yaşadığı şaşkınlığı anlattı. Bu saldırının gerçekleşeceğini İsraillilerin nasıl olup da bilemediğini halen daha anlayamadığını söyleyen ünlü müzisyen, "Bu soru benim için büyük bir bilinmez." dedi.

"Orada gerçekten neler yaşandı?"

7 Ekim'de gerçekleştirilen saldırıya ilişkin bazı şüpheler taşıdığını kaydeden Waters, "Bu acaba bir sahte bayrak operasyonu muydu? Orada gerçekten neler yaşandı? Hatta o gerçeklerin büyük kısmını öğrenebilir miyiz? Bundan şüpheliyim. Birçok şeyi hiç öğrenemeyeceğiz. İşgal karşısında elbette Hamas'ın da direniş hakkı vardır ancak savaş suçlarını destekleyemem. Kim olursa olsun bunu yapamam." şeklinde konuştu.

Sahte bayrak operasyonu ne demek? 

Roger Waters'ın açıklamalarının ardından sahte bayrak operasyonu ne demek? sorusu gündeme geldi. Bu terim, ilk defa 16. yüzyılda kullanıldı. "Sahte bayrak", bir ülkenin kendi saldırısını meşru kılabilmek için uyguladığı askeri ve siyasi eylemler bütününü kapsıyor.

Nazi Almanyası'nın Polonya işgali, bayrak operasyonuna örnekti

Sahte bayrak operasyonunun en çarpıcı örneklerinden biri, 1939 yılında Polonyalılar gibi giyinen bazı Alman ajanlarının, Alman radyo istasyonuna saldırmasıydı. Bunu bahane olarak kullanan Nazi Almanyası, İkinci Dünya Savaşı'na girerken Polonya'yı işgal edebilmek için yasal gerekçe bulmuştu.

Yorumlar (0)