Referandum istiyorlar... Yeniden sokağa indiler

Fransa’nın başkenti Paris’te sarı yelekliler, gösterilerinin dördüncü senesinde tekrar sokaklara indi. Sarı yeleklilerin talepleri ise ülkede daha fazla demokrasi, sosyal adalet ve halkın girişimiyle düzenlenecek olan bir referandum.

DÜNYA 19.11.2022, 23:50 Koray
Referandum istiyorlar... Yeniden sokağa indiler

Ülkede daha fazla demokrasi, sosyal adalet ve halkın girişimiyle düzenlenecek olan bir referandum talep eden sarı yelekliler, eylemlerinin dördüncü senesinde de başkentte gösteri yaptı.

Göstericiler ile güvenlik güçleri arasında gerginlik

Çok sayıda kişinin iştirak ettiği eylemde zaman zaman göstericiler ile polis arasında gerginlikler yaşandı.

Borsa Meydanı’nda start alan ve Anne-Marie Carriere Meydanı’nda tamamlanan gösteri güzergahında protestocular bazı çöp bidonlarını yaktı."Tam anlamıyla bir felaket"

Ülkede dört senedir sarı yelek eylemlerine iştirak eden emekli Josiane, basın mensuplarına, Fransa'daki adaletsizliğe işaret etti.

"Bu ülkede artık barınamıyoruz, buzdolabımızda bir şey yok ve yakın zamanda akaryakıt depolarını dolduramayacağız, tam anlamıyla bir felaket olacak." diyen Josiane, Fransa'daki sosyal hizmetlerin ve hastanelerin kötü durumda olduğunu aktardı.

Sarı yelekli Charlotte ise ülkede daha evvel benzeri görülmemiş bir şekilde eşitsizliklerin artış gösterdiğini belirtti.

17 Kasım 2018'de başlamıştı

Başta kötü ekonomik şartlar ve akaryakıt zamlarına tepki olarak 17 Kasım 2018 tarihinde başlayan sarı yelekliler hareketi, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un özellikle sosyal ve ekonomik politikalarına yönelik gösterilerle devam ediyor.

Sarı yelekliler başkent sokaklarında her cumartesi "Emmanuel Macron istemese de daha iyi dünya ve işçilerin onuru için biz hep buradayız." sloganıyla gösteri düzenliyor.

Yorumlar (0)