Putin’den flaş karar: G20 Liderler Zirvesi'ne katılmayacak

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, yaptığı açıklamada bu yıl 9-10 Eylül'de düzenlenecek olan G20 Liderler Zirvesi'ne katılamayacağını duyurdu.

DÜNYA 29.08.2023, 13:36 Şeyda Gül
Putin’den flaş karar: G20 Liderler Zirvesi'ne katılmayacak

Hindistan bu yıl 9 - 10 Eylül tarihleri arasında G20 zirvesine ev sahipliği yapacak.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Hindistan Başbakanı Narendra Modi ile telefonda görüştü. Görüşmede G20 Zirvesi'ne katılamayacağını açıklayan Rusya Devlet Başkanı Putin, yerine Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'u görevlendireceğini belirtti.

Katılmama sebebi açıklanmadı

Rusya yönetiminden yapılan açıklamada ise Putin'in G20 Liderler Zirvesi'ne katılmama nedenine ait herhangi bir açıklama yapılmadı. Açıklamada, liderlerin iki ülke arasında yakın işbirliği konusunda hemfikir olduğu bilgisine yer verildi.

Bir Rus hükümet sözcüsü, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada Putin'in "yoğun programı" nedeniyle G20 Zirvesi'ne katılamayacağını duyurmuştu.

Hindistan yönetiminden de açıklama geldi

Hindistan yönetiminden yapılan açıklamada ise Hindistan Başbakanı Narendra Modi'nin, Hindistan Başbakanı Narendra Putin'in zirveye katılmama kararını anlayışla karşıladığı belirtilerek iki liderin "ortak bölgesel ve küresel meseleleri" ele aldıkları ifade edildi.

Putin, BRICS zirvesine de video konferans aracılığıyla katılmıştı

Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin (ICC) hakkında savaş suçları soruşturması kapsamında Putin’in hakkında yakalama kararı verilmişti. Putin, karar gerekçesiyle, Güney Afrika'nın Johannesburg kentinde 24 Ağustos'ta düzenlenen BRICS zirvesine de video konferans aracılığıyla katılmıştı.

Yorumlar (0)