Putin zor durumda: Her 4 Rus'tan sadece 1'i Ukrayna'daki savaşı destekliyor

Rusya’da yapılan bir ankete göre, Ukrayna'daki savaşa verilen destek ülkede önemli oranda düştü. Bu durum, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e yönelik ağır bir baskıya sebep oldu. Temmuz ayında yüzde 57 olarak açıklanan bu oran, şu anda yüzde 25’e düştü. Yani ülkedeki her 4 kişiden 1’i Rus birliklerinin Ukrayna'da tutulmasına destek veriyor.

DÜNYA 03.12.2022, 13:44
Putin zor durumda: Her 4 Rus'tan sadece 1'i Ukrayna'daki savaşı destekliyor

Rusya’da gerçekleştirilen yeni bir anketin sonuçlarıyla birlikte Kremlin'in Federal Muhafız Servisi tarafından üst düzey hükümet yetkilileri için bir rapor yayınlandı. 

Putin’e verilen destekte ciddi düşüş

Buna göre, Rusya’da Ukrayna’daki savaşı destekleyenlerin sayısı son 6 ay içinde yüzde 57’den yüzde 25’e düştü.

Destekte yaşanan düşüş, Rusya'nın on binlerce erkeğin seferber edilmesi ve cepheye yollanması emrini vermesinden sonra geldi. Putin, geçen hafta askerlerin eşleriyle gerçekleştirdiği halka açık bir toplantıyla artan öfkeyi yatıştırmaya gayret etti.

Yakın dönemde seferber edilen Rus askerler için yetersiz ekipman ve eğitimle ilgili raporlar ortaya çıkmaya devam ederken, ön cephede ise askerlerdeki zayiatın seviyeleri yüksek olmaya devam ediyor.

Ruslar barış müzakeresi istiyor

Rusya'da faaliyet gerçekleştiren kamuoyu araştırmaları, sosyolojik araştırmalar ve anketler yapan bağımsız sivil toplum kuruluşu olan Levada Merkezi’nin başkanı Denis Volkov, konuya yönelik yaptığı açıklamada, “İnsanlar Ukrayna’daki savaşı, kendilerini ilgilendirmeyen bir mesele olarak algıladılar. Artık cephedeki tehlikeler arttı ve Ruslar barış müzakerelerinin başlamasını istiyor" sözlerini kullandı.

Diğer yandan, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, iki gün önce bir açıklama yaptı ve yeni silahlara yönelik askeri harcamaların gelecek yıldan itibaren yüzde 50 artacağını aktardı.

Şoygu, ülke genelindeki mühimmat ve silah fabrikalarının, devam eden Ukrayna savaşının artan ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla fazla mesai yaptıklarını açıkladı.

Şoygu, öte yandan Rusya'nın en yeni nükleer kapasiteli silahlarını barındırmak için yapılan çalışmalar da başta olmak üzere, Rus nükleer füzelerine ev sahipliği yapan askeri üslerde "büyük bir inşaat" planladığını aktardı.

Ukrayna’da yaşam mücadelesi sürüyor

Öte yandan çaresiz Ukraynalılar, kasaba ve köyleri ısıtmasız ve elektriksiz bırakan son Rus füze saldırılarından sonra canlarını kurtarmak için mücadele ediyor.

Ukrayna Devlet Acil Servisi, Ukraynalılar güvenlik kurallarını hiçe sayarak yaygın elektrik kesintileri sebebiyle evlerini ısıtmaya çalışırken son 24 saatte çıkan yangınlarda en az 9 kişinin öldüğünü bildirdi.

Yorumlar (0)