Putin: Yetti artık

Tahıl anlaşmasındaki koşulların uygulanmadığına dikkat çeken Putin, “BM (Birleşmiş Milletler) ile sağlanan bu anlaşmada Rus menfaatlerinin dikkate alınması gereken hususları vardı. Sigorta, lojistik, ürünlerimizin ödemesine ilişkin nakit akışı ve diğer pek çok nokta. Bunun altını çizmek istiyorum, herhangi bir şey yapılmadı. Bu tamamen bir taraflı bir oyun. Ama yetti artık.” ifadelerini kullandı.

DÜNYA 14.07.2023, 01:32 Koray
Putin: Yetti artık

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Putin, devlet kanalına yaptığı açıklamada, 17 Temmuz itibarıyla sona erecek olan tahıl anlaşmasına dair yorumda bulundu.

Ukrayna tahılının ihracatının temin edilmesine dönük imzalanan tahıl anlaşmasındaki koşulların uygulanmadığına dikkat çeken Putin, “BM (Birleşmiş Milletler) ile sağlanan bu anlaşmada Rus menfaatlerinin dikkate alınması gereken hususları vardı. Sigorta, lojistik, ürünlerimizin ödemesine ilişkin nakit akışı ve diğer pek çok nokta. Bunun altını çizmek istiyorum, herhangi bir şey yapılmadı. Bu tamamen bir taraflı bir oyun. Ama artık yetti.” sözlerini sarf etti. 

Putin, bahse konu duruma karşın anlaşmayı kendi iradeleriyle birçok kez uzattıklarını dile getirdi."Ne yapacağımızı düşüneceğiz"

Rusya Federasyonu'nun anlaşmadaki katılımını sonlandırabileceğini belirten Putin, “Eğer herkes bize verdikleri bütün sözlerin harfiyen yerine getirileceğini tekrarlıyorsa bırakın bu vaatleri harfiyen yerine getirsinler. Biz de bu anlaşmaya derhal katılacağız. İlk olarak uzatma, sonra vaatleri yerine getirme opsiyonu artık bizim uygun değil. Önce taahhütlerin harfiyen yerine getirilmesi öncelikli olsun, akabinde de bizim katılımımız gelir.” diye konuştu.

Putin, BM'nin Rusya Federasyonu'na ilettiği bildirilen mektubu henüz görmediğini, anlaşmanın bitmesine hala birkaç gün olduğunu ve ne yapacaklarını düşüneceklerini sözlerine ekledi. 

Yorumlar (0)