Putin, Wagner'e kaç para ödendiğini açıkladı

Paralı savaşçı grubu Wagner'in 1 günlük isyanı hakkında konuşan Rusya Devlet Başkanı Putin, "Savaş sırasında elde ettiğimiz bütün kazanımları kaybedecektik. Askerlerin çabası bunu önledi." dedi. Wagner'in finansmanının bütünüyle devlet tarafından karşılandığını belirten Putin, son 1 yılda devlet tarafından Wagner'e kaç para ödendiğini açıkladı.

DÜNYA 27.06.2023, 17:55 Hakan Öksüz
Putin, Wagner'e kaç para ödendiğini açıkladı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Savunma Bakanlığı askerleriyle Kremlin Sarayı'nda bir araya geldi. Basına açıklamalar yapan Putin, Wagner grubunun 1 günlük isyanıyna ilişkin, "Silahlı ayaklanmalar, birçok ülkede kaosa ve iç savaşa yol açıyor. Asker bunun önüne geçti. Rusya'nın başkomutanı olarak askerlere teşekkür ediyorum. 24 Haziran'daki isyanda sivil kayıpların yaşanmaması için canlarını dişlerine taktılar." ifadelerini kullandı.

"Savaş sırasında elde ettiğimiz bütün kazanımları kaybedecektik"

Ordudaki bazı askerlerin hayatını kaybetmesinin üzüntü verici olduğunu kaydeden Putin, "Vatanı savunurken canlarını kaybettiler. Düşman, ülkemizde yaşanabilecek bir kaostan yararlanabilirdi. Bunu yapmaya çalışsalar da başaramadılar. Ülkemizde yaşanabilecek en küçük kaostan faydalanmak istiyorlar. Savaş sırasında elde ettiğimiz bütün kazanımları kaybedecektik. Askerlerin mücadelesi, bunu önledi." dedi.

"Wagner'in finansmanını bütünüyle devlet sağlıyordu"

Wagner mensubu komutanlara ve savaşçılara saygılı davrandıklarını vurgulayan Vladimir Putin, "Wagner'in finansmanını bütünüyle devlet sağlıyordu. Geçtiğimiz 1 yılda Wagner'e 86 milyar 262 milyon rublelik maaş ve teşvik ödemesi yapıldı. Yevgeniy Prigojin'in danışmanlık firması olan Konkord, ordumuza sağladığı gıda ürünleri üzerinden 80 milyar ruble gelir elde etti." şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)