Putin ve Merkel Suriye'yi görüştü

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Ukrayna, Suriye ve Libya'daki son durumu masaya yatırdı.

DÜNYA 19.10.2019, 21:37
Putin ve Merkel Suriye'yi görüştü

Alman Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, yaptığı yazılı açıklamada, Şansölye Merkel ile Rusya Devlet Başkanı Putin'in bugün bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiği kaydetti.

Görüşmenin merkezinde Normandiya Formatı'nda yakın zamanda yapılacak zirvenin hazırlıklarının yer aldığını ifade eden Seibert, görüşmede ayrıca Suriye ve Libya'daki durum ile Ukrayna üzerinden gaz geçişinin devam etmesine ilişkin yapılan müzakerelerin ele alındığını belirtti.

Kremlin basın dairesi, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Almanya Başbakanı Angela Merkel arasında bir telefon görüşmesinin gerçekleştirildiğini aktardı.

Normandiya Dörtlüsü formatı

Açıklamada liderlerin Rusya, Ukrayna, Almanya ve Fransa'nın yer aldığı ve Donbass konulu ‘Normandiya Dörtlüsü’ formatında bir zirvenin yapılma olasılığı ve Suriye’deki son durumu değerlendirdikleri belirtildi.

Normandiya Formatı, Ukrayna krizinin çözümü için Almanya, Fransa, Rusya ve Ukrayna tarafından kurulmuştu. Bu formatta bu ülkelerin liderlerinin katılacağı zirvenin ne zaman yapılacağına ilişkin tarih ise henüz netleşmedi.

Yorumlar (0)
30
az bulutlu