Putin: Tedbirler pişman olmaktan iyidir

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınına yönelik ülkede alınan “aşırı” tedbirleri desteklediğini belirterek, “Virüse yönelik bazı tedbirler aşırı gelebilir, ancak sonradan pişman olmaktan iyidir.” ifadelerini kullandı.

DÜNYA 30.03.2020, 17:49
Putin: Tedbirler pişman olmaktan iyidir

Putin, Rusya’nın bölge yönetim temsilcileriyle video konferans yoluyla gerçekleştirilen toplantıda, ülke çapında Covid-19 salgınına yönelik gelişmelere dair değerlendirmelerde bulunarak salgının Rusya’da önemli oranda yayılmasının önlendiğini savundu. Putin, “Bu başarı ağırlıklı olarak epidemiyoloji uzmanlarımıza ait. Onların tüm tavsiyelerine katı bir şekilde uyulmak zorunda.” ifadelerini kullandı.

Salgının yayılmaması için gerekli adımların atıldığını kaydeden Putin, “Ancak diğer ülkelerin de deneyimlerinden faydalanarak tüm bölgelerde gerekli eğitimlerin, çalışmaların yürütülmesi ve daha fazla virüs tanı merkezinin kurulması gerekiyor.” şeklinde konuştu.

Putin, Moskova bölgesinde sokağa çıkma kısıtlaması dahil bazı “sert” önlemlerin alınmasını desteklediğini belirterek, “Bu durumda gereken tüm tedbirleri almak lazım. Virüse yönelik bazı tedbirler aşırı gelebilir, ancak sonradan pişman olmaktan iyidir.” dedi.

Putin, salgınla mücadelede en önemli başlıklardan birinin virüsün dağıtım kaynaklarını sınırlandırmak olduğunun altını çizerek şu ifadeleri kullandı:

“Mücadele kapsamında hastanelerdeki yatak, tıbbi ekipman ve vantilatör kapasitesinin değerlendirilmesi gerekiyor. Virüse karşı kullanılan ilaçların rezervlerinin oluşturulması ve doktorların maaşlarının zamanında ödenmesi de önem arz ediyor. Ayrıca gıda ürünlerinin fiyatlarında artış yaşanmaması için bölge yönetimlerinin konuyu yakından takip etmeleri şart.”

Rusya Koronavirüs Enfeksiyonu Kontrol ve Önleme Merkezi tarafından bugün yapılan açıklamada, ülkede yapılan yeni tip koronavirüs testlerinde vaka sayısının 1.836'ya, ölü sayısının ise 9'a çıktığı belirtilmişti.

Yorumlar (0)
17
az bulutlu