Putin, ocak ayında Türkiye'ye gelecek!

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, gelecek ocak ayında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Türkiye'de gelmesinin planlandığını söyledi.

DÜNYA 15.11.2019, 20:39
Putin, ocak ayında Türkiye'ye gelecek!

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in gelecek ocak ayının ilk yarısında Türkiye'de bir araya gelebileceğini belirtti.

"Ocak ayının ilk yarısında Putin gelebilir"

Putin, "Washington'a gitmeden iki gün önceydi zannediyorum. Sayın Putin ile Cumhurbaşkanımızın bir telefon görüşmesi oldu. 'Dönüşte tekrar haberleşelim' dendi. Ocak ayının ilk yarısında da Sayın Putin'in Türkiye'yi ziyaret etmesi planlanıyor." dedi.

S-400 ve F-35'lerle ilgili yeni bir gelişmeyi duyuran Kalın, "ABD, 'NATO'nun burada bir rolü yok' dediler. Beyaz Saray'daki görüşmede benle O'Brien ile biz görevlendirildik. Biz S-400'leri alma kararını bir gecede vermedik. S-400 ve F-35 için ortak mekanizma bugün itibarıyla çalışmalara başladı." diye konuştu.

"S-400'ler NATO sistemine entegre edilmeyecek"

Kalın, "S-400'ler NATO sistemine entegre edilmeyecek. Süreç ABD ile ikili ilerleyecek. Diyorlar ki 'S-400'leri elinizden çıkarmazsanız kat sayı uygularız.' Sonra dediler ki 'Türkiye'ye geldiği gün yaptırımı başlatırız.', bu aşamayı da geçtik. Şimdi 'Aktif hale getirdiğiniz takdirde' diyorlar. Geri adım söz konusu değil, Türkiye S-400'ü aktif edecek." ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
-11
açık