Putin'i öven komutan istifa etti

Almanya'da Deniz Kuvvetleri Komutanı Koramiral Kay-Achim Schönbach, Vladimir Putin’i öven sözlerinin akabinde gelen yoğun tepkiler üzerine istifa etti.

DÜNYA 23.01.2022, 01:04 23.01.2022, 17:48 Koray
Putin'i öven komutan istifa etti

Rusya Devlet Başkanı Putin'in saygıyı hak eden bir şahsiyet olduğunu ve Ukrayna'nın ilhak edilen Kırım'ı Rusya'dan asla geri almayacağını ifade eden Schönbach, istifa ettiğini duyurdu.

Schönbach, "Almanya Savunma Bakanı Christine Lambrecht'ten beni ivedilikle görevimden almasını talep ettim. Bakan Lambrecht, bu isteğimi kabul etti” diye konuştu."Putin bir ateist ama..."

Schönbach, Çin'e karşı da Putin yönetimine gereksinim duyulduğunu dile getirmiş ve "Ben dindar bir Hristiyan bireyim. Putin bir ateist ama bu hiç önemli değil. Bu büyük devlet demokratik olmasa da ikili müttefik olarak yanımızda durması Rusya’yı Çin’den uzak tutabilir." sözlerini sarf etti. 

Almanya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Schönbach’ın ifadelerinin kelime seçimi ve içerik yönünden hiçbir şekilde bulunduğu pozisyonuna uymadığını duyurmuştu.

Almanya'nın Kiev Büyükelçisi olarak görev yapan Anka Feldhusen’in de Schönbach’ın sözleri sebebiyle Dışişleri Bakanlığı'na çağırıldığı öğrenilmişti.

Yorumlar (0)
8
açık