Putin'den 'Prigojin' açıklaması

Vladimir Putin, Tver’de düşen özel jette yaşamını yitirenlerin ailelerine başsağlığı temenni ederek, hadiseye dair başlatılan tahkikat için “Sonuna değin gidilecek.” dedi. Prigojin hakkında da konuşan Putin, "Onun kaderi karmaşık fakat yetenekli bir kişiydi ve yaşamında ciddi hataları vardı. Son birkaç ayda olduğu gibi kendisi için gereksinim duyduğu neticelere, müşterek hedef için bunu yapmasını istediğim zaman ulaştı." ifadesini kullandı.

DÜNYA 24.08.2023, 21:07 Koray
Putin'den 'Prigojin' açıklaması

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Putin, Kremlin’de Ukrayna'daki sözde Donetsk Halk Cumhuriyeti'nin geçici başkanı Denis Puşilin ile  buluştu.

Görüşmede dün (23 Ağustos) Tver bölgesinde, Wagner’in kurucusu Prigojin’in de yaşamını yitirdiği bildirilen özel jetin düşmesiyle ilgili yorum yapan Putin, “Bu uçak kazası ile alakalı olarak öncelikle bütün mağdurların ailelerine başsağlığı temennilerimi iletmek istiyorum. Bu her daim bir trajedidir. Öncü veriler, Wagner personellerinin de uçakta olduğuna işaret ediyor.” şeklinde konuştu.

Wagner’in Ukrayna’daki 'neo-nazilere' karşı mücadelede katkılar sağladığını kaydeden Putin, “Bunu biliyor ve anımsıyoruz, asla unutmayacağız.” ifadesine yer verdi."Kaderi karmaşık fakat yetenekli birisiydi"

Prigojin’i 1990’lı senelerin başlarından beri tanıdığını ifade eden Putin, “Onun kaderi karmaşık fakat yetenekli bir kişiydi ve yaşamında ciddi hataları vardı. Son birkaç ayda olduğu gibi kendisi için gereksinim duyduğu neticelere, müşterek hedef için bunu yapmasını istediğim zaman ulaştı.” dedi.

Putin, Yevgeniy Prigojin’in Rusya Federasyonu'nun yanı sıra dünyanın muhtelif bölgelerinde 'başarılı neticeler' elde ettiğini kaydederek, “Yetenekli bir iş insanıydı, yalnızca Rusya Federasyonu'nda değil, ülke dışında özellikle de Afrika'da çok çalıştı. Doğal gaz, petrol, değerli taş ve metallerle uğraştı. Dün Afrika'dan geri döndü ve burada bazı yetkililerle görüşme yaptı.” şeklinde konuştu.

Tver bölgesinde düşen jete dair gerekli tahkikatların yapılacağına dikkat çeken Putin, şöyle konuştu:

“Soruşturmayı yürüten komisyonun başkanı tarafından bu sabah bana rapor geldi. Tver’deki uçak kazasına dair ön tahkikat başlatıldı, sonuna değin gidilecek. Bundan hiç şüphem yok. Yakın zamanda araştırmacıların ne söyleyeceğini görüyor olacağız. Biraz vakit alacak.”

Yorumlar (0)