Putin'den İsrail'e sert tepki

Vladimir Putin, Filistin'de sivillerin ayrım gözetilmeksizin öldürüldüğünü kaydederek, "Çok sayıda masum insanın ayrım gözetmeden öldürüldüğü Gazze'de yaşanan korkunç hadiselerin hiçbir haklı gerekçesi olamaz." ifadesini kullandı.

DÜNYA 30.10.2023, 22:50 31.10.2023, 16:53 topcu
Putin'den İsrail'e sert tepki

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Putin, Rusya Federasyonu'na bağlı olan Dağıstan Özerk Cumhuriyeti'ndeki havaalanında İsrail'den gelen bir uçak sebebiyle göstericilerle kolluk kuvvetleri arasında meydana gelen arbedeye ilişkin düzenlenen toplantıda konuşma yaptı.

Orta Doğu'daki son gelişmelerin, Rusya Federasyonu aleyhinde de kullanılmaya çalışıldığını iddia eden Putin, "Bu maksatla kışkırtmaları, yalanları, saldırgan, karmaşık psikolojik ve enformasyon unsurlarını sonuna kadar kullanıyorlar." dedi.

Putin, Orta Doğu'da yaşanan yeni krizin, İsrail'e dönük saldırıyla başladığını anımsatarak, şöyle konuştu:

"Maalesef ki teröristleri ve suçluları cezalandırmaktansa toplu sorumluluk ilkesinin intikam almak amacıyla kullanıldığını da gözlemliyoruz. Çok sayıda masum insanın ayrım gözetmeden öldürüldüğü Gazze'de yaşanan korkunç hadiselerin hiçbir haklı gerekçesi olamaz. Bombardımandan saklanacak ve kaçacak hiçbir yerleri yok."

Filistin'de meydana gelen sivil kayıplar sebebiyle yaşadığı üzüntüyü ifade eden Vladimir Putin, "Ölü çocuklara, kanlı çocuklara, yaşlıların ve kadınların nasıl acı çektiğine, sağlık ekiplerinin nasıl öldüğüne baktığınızda tabii ki yumruklarınızı sıkıyorsunuz ve gözleriniz yaşarıyor. Bunu dile getirmenin bir başka yolu yok." diye konuştu.Dağıstan'daki havaalanında meydana gelen hadiseler

Konuşmasında, Dağıstan'da yer alan Mahaçkale Havaalanı'nda meydana gelen hadiselere dair konuşan Vladimir Putin, "Dün gece Mahaçkale'de meydana gelenler, sosyal medya platformları da dahil olmak kaydıyla özellikle Batılı ajanların ellerinden, Ukrayna topraklarından çıktı." sözlerini sarf etti. 

Dağıstan'da ikamet eden Tatlara (Dağ Yahudileri) saldırarak, Filistin'e yardım edilemeyeceğinin altını çizen Putin, "Filistin'e yardım etmenin yegane yolu, bu trajedinin arkasındakilerle mücadele etmektir. Biz Rusya Federasyonu olarak, özel askeri operasyon kapsamında onlarla savaşıyoruz. Hem Rusya hem de gerçek hürriyeti arayanlar için savaşıyoruz." yorumunda bulundu.

Rus lider, duygusal davranışlarda bulunulmaması gerektiğini vurgulayarak, şöyle konuştu:

"Orta Doğu ve diğer bölgelerindeki insanların yaşadığı trajedilerin arkasında gerçekte kimlerin olduğunu, ölümcül kaosu kimlerin organize ettiğini, bundan kimin yarar sağladığını çok iyi anlamalıyız. ABD'nin halihazırdaki yönetici elitleri ve onların uyduları, global istikrarsızlıktan en fazla faydalananlardır. Kanlı rantlarını bu şekilde elde ediyorlar."

Putin, ABD'nin bir global kuvvet olarak zayıfladığını ve bu sebeple Rusya Federasyonu dahil diğer rakiplerinde kaos üzerinden istikrarsızlık oluşturmaya çalıştığını savundu. 

Yorumlar (0)