Prigojin'in ölümü teyit edildi

Rusya Tahkikat Komitesi, Tver bölgesinde özel bir jetin düşmesi neticesinde yaşamını yitirenler arasında Wagner’in kurucusu Prigojin’in de olduğunu teyit etti.

DÜNYA 27.08.2023, 18:15 Koray
Prigojin'in ölümü teyit edildi

Rusya Tahkikat Komitesi tarafından gerçekleştirilen açıklamada, Tver bölgesinde düşen özel bir jette hayatını kaybedenlerin kimlik belirlemesi için gerçekleştirilen moleküler genetik testlerin sona erdiği belirtildi.

Can veren 10 kişinin kimliklerinin belirlendiğine dikkat çekilen açıklamada, neticelerin, uçakta yaşamını yitirenlerin olduğu 23 Ağustos tarihinde paylaşılan listeyle aynı olduğu kaydedildi. 

Rosaviatsiya (Rusya Federal Hava Taşımacılığı Ajansı) tarafından 23 Ağustos tarihinde gerçekleştirilen açıklamada, içinde Prigojin’in de olduğu özel jetin Tver’de düşmesi neticesinde 10 kişinin vefat ettiği bildirilmişti.Açıklamada, uçakta bulunan yolcu listesinde Yevgeniy Prigojin’in yanı sıra yardımcısı Dmitriy Utkin ile Nikolay Matuseyev, Valeriy Çekalov, Aleksandr Totmin, Yevgeniy Makaryan, Sergey Propustin'in adları yer almıştı. Ölen üç kişilik mürettebatın da Kristina Raspopova, Rustam Karimov ve Aleksey Levşin olduğu bildirilmişti.Soruşturma başlatılmıştı

Rusya Federal Hava Taşımacılığı Ajansı tarafından gerçekleştirilen yazılı açıklamada da kazanın sebeplerini soruşturmak için özel bir komisyonun oluşturulduğu kaydedilmişti. 

Embraer 135 tipi özel jetin 'MNT-Aero' isimli bir taşımacılık firmasına ait olduğu bilgisi aktarılan açıklamada, tahkikatın devam ettiği belirtilmişti. "Rus hava savunma sistemleri tarafından düşürüldü"

Diğer taraftan, Wagner’e yakınlığıyla bilinen Telegram kanallarının bazılarında, uçağın Rus ordusuna ait savunma sistemlerince düşürüldüğü iddia edilmişti. Rus komutanlarla gerginlik yaşamıştı

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 'şefi' olarak da bilinen ve Moskova yönetimine karşı isyan başlatan Prigojin, pek çok ülkede faaliyet gösteren paramiliter Wagner'in Ukrayna savaşında büyük rol oynamasıyla öne çıktı.

Üyelerinin çoğunu hükümlülerin oluşturduğu grup, Ukrayna'nın haricinde Suriye'deki iç savaş da dahil olmak kaydıyla Afrika ve Orta Doğu'daki muhtelif çatışmalara asker nakletti.

Prigojin, son aylarda birçok kez Rusya Federasyonu Savunma Bakanı Sergey Şoygu'yu ve Rusya Federasyonu Genelkurmay Başkanı Valeriy Gerasimov'u beceriksiz olmakla ve Ukrayna'da savaşan Wagner güçlerini kasten yetersiz ikmalle itham etmişti. 

Rusya Federasyonu Savunma Bakanlığı, ad vermeden Ukrayna'daki 'gönüllü grupların' kendisiyle mukavele imzalamasına dönük karar çıkartmıştı.

Bu hareket hükümetin Wagner'i çok daha fazla kontrol etme teşebbüsü olarak nitelendirilmişti.

Yevgeniy Prigojin, beraberindeki paralı savaşçılarla birlikte 24 Haziran 2023'te Moskova yönetimine karşı silahlı isyan başlatmıştı. İsyan, Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko'nun arabuluculuğunda sona ermişti.

Prigojin ve Wagner savaşçıları, isyanın akabinde Belarus'a giderken, burada Belarus askerlerine eğitmeye başlamıştı.

Yorumlar (0)