Prigojin'in cenaze töreni yapıldı

Wagner’in kurucusu Prigojin’in cenaze merasiminin 'dışarıya kapalı bir biçimde' St. Petersburg’da yer alan bir mezarlıkta gerçekleştirildiği bildirildi.

DÜNYA 29.08.2023, 18:15 Hakan Öksüz
Prigojin'in cenaze töreni yapıldı

Yevgeniy Prigojin’e ait 'Konkord' isimli firma tarafından gerçekleştirilen yazılı açıklamada, 23 Ağustos 2023'te Tver bölgesinde özel jetin düşmesi neticesinde yaşamını yitiren Prigojin’in cenaze merasimine dair bilgilere yer verildi.

Prigojin’in, St. Petersburg’da yer alan bir mezarlıkta toprağa verildiği aktarılan açıklamada, “Prigojin'in vedası dışarıya kapalı bir biçimde gerçekleştirildi. Ona veda etmek isteyenler Porohovskoye adlı mezarlığı ziyaret edebilir.” ifadesi kullanıldı.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, bugün (29 Ağustos 2023) gerçekleştirdiği açıklamada, Prigojin’in cenaze merasimine dair kararların akrabalarınca alındığını, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in cenaze törenine katılmayacağını dile getirmişti.

Rusya Federal Hava Taşımacılığı Ajansı tarafından 23 Ağustos 2023'te gerçekleştirilen açıklamada, içinde Prigojin’in de olduğu özel jetin Tver’de düşmesi neticesinde 10 kişinin yaşamını yitirdiği bildirilmişti.

Putin, bahse konu uçakta can verenlerin ailelerine başsağlığı temenni etmişti.Soruşturma başlatılmıştı

Rusya Federal Hava Taşımacılığı Ajansı tarafından gerçekleştirilen yazılı açıklamada da kazanın sebeplerini soruşturmak için özel bir komisyonun oluşturulduğu kaydedilmişti. 

'Embraer 135' tipi özel jetin 'MNT-Aero' isimli bir taşımacılık firmasına ait olduğu bilgisi aktarılan açıklamada, tahkikatın devam ettiği belirtilmişti. "Rus hava savunma sistemleri tarafından düşürüldü"

Diğer taraftan, Wagner’e yakınlığıyla bilinen Telegram kanallarının bazılarında, uçağın Rus ordusuna ait savunma sistemlerince düşürüldüğü iddia edilmişti. Rus komutanlarla gerginlik yaşamıştı

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 'şefi' olarak da bilinen ve Moskova yönetimine karşı isyan başlatan Prigojin, pek çok ülkede faaliyet gösteren paramiliter Wagner'in Ukrayna savaşında büyük rol oynamasıyla öne çıktı.

Üyelerinin çoğunu hükümlülerin oluşturduğu grup, Ukrayna'nın haricinde Suriye'deki iç savaş da dahil olmak kaydıyla Afrika ve Orta Doğu'daki muhtelif çatışmalara asker nakletti.

Prigojin, son aylarda birçok kez Rusya Federasyonu Savunma Bakanı Sergey Şoygu'yu ve Rusya Federasyonu Genelkurmay Başkanı Valeriy Gerasimov'u beceriksiz olmakla ve Ukrayna'da savaşan Wagner güçlerini kasten yetersiz ikmalle itham etmişti. 

Rusya Federasyonu Savunma Bakanlığı, ad vermeden Ukrayna'daki 'gönüllü grupların' kendisiyle mukavele imzalamasına dönük karar çıkartmıştı.

Bu hareket hükümetin Wagner'i çok daha fazla kontrol etme teşebbüsü olarak nitelendirilmişti.

Yevgeniy Prigojin, beraberindeki paralı savaşçılarla birlikte 24 Haziran 2023'te Moskova yönetimine karşı silahlı isyan başlatmıştı. İsyan, Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko'nun arabuluculuğunda sona ermişti.

Prigojin ve Wagner savaşçıları, isyanın akabinde Belarus'a giderken, burada Belarus askerlerine eğitmeye başlamıştı.

Yorumlar (0)