Pompeo'dan itiraf: "İsrail yanlısı bir plan"

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun kapalı bir toplantıda, ‘Yüzyılın Anlaşması’ hakkında yaptığı değerlendirmeler basına sızdı. Pompeo'nun, İsrail-Filistin barış planının İsrail'e öncelik tanıyan tek taraflı bir plan olarak değerlendirilip yeterli ilgiyi görmeyeceğini beklediği ortaya çıktı.

DÜNYA 03.06.2019, 10:45 03.06.2019, 11:09 Banu Fırıncılar
Pompeo'dan itiraf: "İsrail yanlısı bir plan"

Washington Post gazetesi, New York merkezli bir Yahudi sivil toplum kuruluşu olan Büyük Amerikan Yahudi Örgütleri Başkanları Konferansı’nın kapalı bir toplantısında, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun, ‘Yüzyılın Anlaşması’ olarak nitelendirilen İsrail-Filistin barış planına yönelik değerlendirmelerine ulaştı.

“PLAN REDDEDİLEBİLİR”

Pompeo söz konusu toplantıda, bazı kişilerin, bu ay açıklanması beklenen barış planının ‘uygulanamayacağını’ veya ‘ilgi görmeyeceğini’ düşündüğünü ancak planın iyice düşünülmeden reddedilmemesi gerektiğini söyledi.

Pompeo, "(Plan) reddedilebilir. Nihayetinde bu olabilir. 'Plan orijinal değildi. Bizim işimize yaramadı' veya 'İki iyi şey varken içinde dokuz kötü şey var. Biz yokuz' diyenler olacak. Ancak bizim için asıl mesele, bunu nasıl inşa edeceğimize yönelik gerçek görüşmeler yapabileceğimiz alanın olup olmayacağıdır." dedi.

“SADECE İSRAİL’İN HOŞUNA GİDECEK BİR PLAN”

Trump yönetiminin planıyla İsrail ile Filistin arasında donmuş çatışmaları tekrar başlatabileceğini ima eden Pompeo, tüm tarafların planı ciddi bir şekilde ele almasını ve ABD yönetimine planla ilgili kendini ifade etme fırsatı verilmesini umduğunu ifade etti.

Haberde, Pompeo'nun şu ifadelerine vurgu yapıldı:

"İnsanların neden bu planın sadece İsrail'in hoşuna gidecek bir plan olduğunu düşüneceğini anlıyorum. Bu algıyı anlıyorum. İnsanların dinlemek için alan bırakacağını ve bunun birazcık yürümesine müsaade edeceğini umuyorum.

BAŞARISIZ OLMASI DURUMUNDA YAPILACAKLAR KONUŞULDU

Haberde, ABD Dışişleri Bakanlığının planın ilgi çekmemesi durumunda yapılacaklar konusunu önemli ölçüde değerlendirdiğine de yer verildi. 

ABD Dışişleri'nin ayrıca İsrail'in Batı Şeria'yı ilhak etmesi durumunda neler yapılacağına dair planlama yaptığı da iddia edildi.

Toplantıdan sonra Washington Post'a konuşan ancak isimlerinin açıklanmasını istemeyen iki katılımcı, Pompeo'nun, Trump'ın damadı ve başdanışmanı Jared Kushner'in öncülüğünde hazırlanan plan konusunda iyimser olmadığını sezdiğini söyledi. 

“POMPEO HAKLI OLABİLİR”

İngiltere ziyaretine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Başkan Donald Trump, Pompeo'nun Washington Post'a sızan açıklamalarına ilişkin soruları da yanıtladı.

Trump, "Bakın, Orta Doğu'da barış planının başarılı olması için elimizden geleni yapıyoruz. (Pompeo) Haklı olabilir. Yani çoğu kişi bunu söyleyebilir. İyi bir şansımız var ama bakalım ne olacak." dedi.

İsrail'in seçim konusunda da karışık olduğunu ve hükümetin toparlanması gerektiğini belirten Trump, şöyle devam etti: 

"Mike'ın (Pompeo) bunları söylemesini anlıyorum. Çünkü çoğu kişi bunun yapılamayacağını söylüyor. Belki de yapılabilir. Her zaman dediğim gibi neler olacağını göreceğiz."

Yorumlar (0)
16°
hafif yağmur
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P