Pompeo'dan flaş Türkiye açıklaması!

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Türkiye’ye terörist saldırıları riskini azaltmak için Suriye'nin kuzeyinde güvenli bölge kurma çabalarının sürdüğüne dair açıklamada bulundu.

Pompeo'dan flaş Türkiye açıklaması!

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Alman mevkidaşı Heiko Maas’la Berlin'deki Dışişleri Bakanlığı Konukevi Villa Borsig'te bir araya geldi. Pompeo ve Maas, görüşme sonrasında düzenlenen ortak basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

Pompeo, ABD’nin Suriye'de siyasi çözüm için Birleşmiş Milletler’in çabalarını desteklemeye ve şiddet riskini azaltma çabalarına devam edeceğini vurgulayarak, “Fırat Nehri'nin batısındaki Menbiç'te Türklerle beraber çıkardığımız işi gördünüz.” dedi.

“GÜVENLİ BÖLGE KURMA ÇABALARI SÜRÜYOR”

Bir gazetecinin, ABD’nin Suriye'nin kuzeyinde bir "tampon bölge" oluşturmayı planladığı ve bunun için müttefiklerinden askeri destek istediği haberlerini hatırlatması üzerine Pompeo, “(Menbiç’te Türk ve ABD askerlerinin ortak devriyesi) Buna ek olarak bir sistem kurmaya çalışıyoruz. Buna ister tampon bölge deyin ister başka bir şey olarak adlandırın. Türkiye’ye terörist saldırı riskini azaltmak için Suriye’nin kuzeyinde güvenli bölge kurma çabaları sürüyor.” açıklamalarını yaptı.

Pompeo, planlanan güvenli bölgenin Türkiye ile bölgedeki ABD destekli gruplar (terör örgütü PKK/PYD) arasındaki gerginlikleri önlemeyi de hedeflediğini aktardı.

"HUAWEİ KONUSUNDA UYARILARA DEVAM EDECEĞİZ"

Pompeo, Çinli telekom şirketi Huawei ürünlerinin Almanya’nın yeni nesil 5G mobil ağında kullanılması konusunda, Washington’un Berlin’in kullandığı mobil ağlara güvenmediği takdirde ABD’nin, vatandaşlarının ve ülkenin ulusal güvenlikle ilgili verileri tutmak zorunda kalabileceğini dile getirdi.

ABD’li bakan, Huawei ürünlerinin oluşturabileceği riskler konusunda uyarılara devam edeceklerini belirterek,  “Onlar kendi egemen kararlarını alacaklar ama biz riskler hakkında onlarla açıkça konuşacağız." ifadesini kullandı.

Pompeo, "Türkiye’ye terörist saldırıları riskini azaltmak için Suriye'nin kuzeyinde güvenli bölge kurma çabaları sürüyor." dedi.

Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2019, 14:07

Banu Fırıncılar

Banu Fırıncılar, 1995 yılında İzmir’de doğdu. İlkokul ve lise eğitimini İzmir’de tamamladıktan sonra Orta Doğu Teknik Üniversitesi Tarih bölümünü kazandı. Üniversite yıllarında Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nde staj yaptı ve çeşitli internet sitelerinde çevirmen olarak çalıştı. Aynı zamanda Orta Doğu Araştırmaları alanında seminerlere katıldı. Üniversiteden Ocak 2019’da mezun oldu ve şubat ayından beri Habernediyor.com’da editör olarak çalışıyor.


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER