"PKK'yı otobanda lastik yakmalarıyla tanıyoruz"

Eski Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, "Biz, PKK'yı 1980'li, 1990'lı ve 2000'li yıllardaki eylemlerinden tanıyoruz. Otobanlarda lastik yakmalarıyla, blokajlarla." dedi.

DÜNYA 19.10.2019, 17:08 19.10.2019, 17:11
"PKK'yı otobanda lastik yakmalarıyla tanıyoruz"

Eski Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, terör örgütü PKK'nın Almanya'da şantajla para topladığını, silah ve uyuşturucu ticareti yaptığını bildirdi. 

Gabriel, Alman İkinci Televizyon Kanalı'nda katıldığı programda, terör örgütü PKK/YPG'ye ve Suriye'deki iç savaşa yönelik değerlendirmelerde bulundu. 

Geçmişte Avrupalıların her zaman Amerikalılara, Türkiye sınırında PKK'nın kontrol ettiği bir bölgesel devlete izin verilmemesi hususunda dikkatli olunmasını söylediğini hatırlatan Gabriel, "Çünkü Türkiye buna, orayı kim yönetirse yönetsin, izin vermez." dedi. 

"Obama YPG'yi kullandı"

Gabriel, eski ABD Başkanı Barack Obama'nın bunu farklı gördüğünü ve PKK'nın bir kolu olan YPG'yi kullandığını vurgulayarak, sözlerine şöyle devam etti:

"Biz, PKK'yı 1980'li, 1990'lı ve 2000'li yıllardaki eylemlerinden tanıyoruz. Otobanlarda lastik yakmalarıyla, blokajlarla. Hukukun üstünlüğünü sağlamaktan başka bir şey yapamayız. Kürtler hakkında konuştuğumuzda şunu tekrar söylemek istiyorum; bu ülkede (genel olarak) o Kürtlerden konuşmuyoruz."

"Silah ve uyuşturucu ticareti yapıyorlar"

"Biz burada yasak olan (PKK) bir örgütten bahsediyoruz." ifadesini kullanan Gabriel, "Neden yasaklandığını söyleyeyim; şantajla para toplama, silah ticareti, uyuşturucu ticareti. Hepsini de her zaman Türkiye'de mevcut iç savaşı finanse etmek için yaptı. Almanya'da yasak olmasının sebebi bu. Yasak olması, Türkiye'de suç işlediği için değil burada suç işlediği için." diye konuştu. 

"Suriye'ye girmek istemedik"

Genellikle Kürtler hakkında konuşulduğunda endişelendiğini bildiren Gabriel, "(Burada) 'Kürtler bizim en iyi müttefiklerimizdi' diye söylendi. Ancak biz buna 'Batı olarak onları kötü amaçlı kullandık' da diyebiliriz. Çünkü biz oraya (Suriye) girmek istemedik." açıklamasında bulundu.

"Esed halkını bombaladı"

Gabriel, Suriye iç savaşı başladığında o dönemde Türkiye Başbakanı olan Recep Tayyip Erdoğan'ın Suriye'de uçuşa yasak bölge oluşturulması gerektiğini aksi takdirde Esed'in halkını bombalayacağını söylediğini hatırlatarak, "Aman Tanrım bunu yapamayız' diyenler ilk olarak Avrupa ve Almanya idi. Neden? 'Çünkü yeni bir Afganistan olmasın. Biz bunun içinde olmak istemiyoruz.' dedik. Kısa süre sonra Esed, halkını bombaladı ve biz, birkaç milyon mülteciyle bunun (ihtilafın) içindeydik." ifadelerini kullandı.

"Kirli işleri başkaları yapsın diye ümit ettik"

Avrupa'nın o dönemde Suriye'deki ihtilafa karışmamasından memnuniyet duyduğunu söyleyen Gabriel, şu ifadeleri kullandı:

"Bugün, 'ahlaki olarak şu veya bu yapılabilirdi' demek çok kolay. Kendimiz (bu ihtilafa) karışmak zorunda kalmadığımız için çok mutlu olduğumuzu kabul etmemiz de gerekiyor. Biz Avrupa ve Almanya olarak, dış politika çıkarlarımızı her zaman Amerikan uçak gemilerine taşıdık ve kirli işleri başkaları yapsın diye ümit ettik. Biz de böylelikle ahlaki şeyleri yüksekte tutabildik."

Gabriel, Avrupa'nın bu ihtilaftan ders çıkarması ve yakın çevresiyle yalnız başına ilgilenmesi gerektiğini vurguladı.

Çavuşoğlu'ndan yanıt geldi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Gabriel'in açıklamalarına Twitter hesabından şu yanıtı verdi: "Gerçekleri; çekinmeden, cesurca söyleyenler de var." 

Yorumlar (0)
28
parçalı az bulutlu