Petrol çöktü! Trump hamleye hazırlanıyor...

Petrol fiyatlarındaki çöküşün ardından Washington yönetimi 75 milyon varil ham petrol alacak.

DÜNYA 21.04.2020, 06:58
Petrol çöktü! Trump hamleye hazırlanıyor...

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump, Covid-19 (yeni tip koronavirüs) salgınının etkisiyle ABD'de ham petrol fiyatlarının sıfır doların altını görmesinin "kısa vadeli" olduğunu ifade ederek, 75 milyon varil ham petrol alacaklarını duyurdu.

ABD Başkanı Donald Trump, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki ham petrol fiyatlarının sıfır doların altına düşmesine ilişkin yaptığı açıklamada, "Bu düşüşün nedeni, kimsenin şu anda araba kullanmaması. Fabrikalar, iş yerleri kapalı." görüşünü paylaştı.

ABD Başkanı Donald Trump, "Birleşik Devletler olarak, Stratejik Petrol Rezervimize 75 milyon varil petrol alacağız. Şu anda 75 milyon varil alacak kapasitemiz var. Şimdi petrol almanın tam zamanı." ifadelerini kullandı. 

Petrol fiyatlarındaki düşüşün "kısa vadeli" olduğunu vurgulayan ABD Başkanı Donald Trump, "Bu yaşanan, petrolün durumundan ziyade, mali bir durum. Piyasalarda bir tıkanma var, bu nedenle de fiyatlar düştü. 1 ay gibi bir zamanda ham petrol fiyatları 25-28 dolar aralığını görür, diye düşünüyorum." değerlendirmesinde bulundu.

Valilere yüklendi

Bazı valilerle yaşadığı solunum cihazı ve test kapasitesi krizine de açıklık getiren ABD Başkanı Donald Trump, federal hükümetten yeterince yardım alamadıklarını savunan Illionis Valisi J.B. Pritzker ve Maryland Valisi Larry Hogan'a yüklendi.

ABD Başkanı Donald Trump, "Bazı valiler, düşündüklerinden daha fazla kapasiteye sahip. Bazı valiler test kapasitelerini anlamıyor. Mesela Illionis Valisi bunu anlamıyor, Maryland Valisi bunu anlamıyor." karşılığını verdi.

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki yeni tip koronavirüs salgınının merkez üssü olan New York'un valisi Andrew Cuomo'ya ise kendisine verdiği destekten dolayı teşekkür eden ABD Başkanı Donald Trump, "New York Valisi Cuomo, yarın Beyaz Saray'a gelecek, kendisiyle Oval Ofis'te göreceğiz." açıklamasında bulundu.

ABD genelinde test için kullanılabilecek 5 bine yakın mekânın olduğunu vurgulayan ABD Başkanı Donald Trump, bu yerlerin yazılı olduğu listeyi de salonda bulunan gazetecilere gösterdi ve rahat olunması gerektiğini söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump, yeni tip koronavirüs salgınında solunum cihazı ihtiyacını karşılama noktasında da çok iyi iş çıkardıklarını belirterek, İtalya ve Meksika gibi bazı ülkelere de yardım edeceklerini bildirdi.

Tedarik zincirini ülke içinde tutmak istiyor

Küçük işletmelere yapılacak ek yardım paketi konusunda Kongre ile görüştüklerini açıklayan ABD Başkanı Donald Trump, "Bu paketin yarın Senato'da oylanacağını düşünüyoruz. Bu konuda ciddi ilerleme kaydedildi, çok iyi bir plan." ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı Donald Trump ayrıca hastaneler ve diğer sağlık merkezleri için ABD Kongresi'nden 75 milyar dolarlık bir yardım paketi çıkması için de çalıştıklarını açıkladı.

Salgın döneminde, üretimin Amerika Birleşik Devletleri sınırları içinde tutulması gerektiğinin önemini anladıklarını vurgulayan ABD Başkanı Donald Trump, "Bu pandemi, hayati önemdeki tedarik zincirinin ülke içinde tutulması gerektiğinin önemini bir kez daha göstermiştir. Bağımsızlığımızı dışarıdan temin edemeyiz. Yabancı ülkelere bağlı kalamayız. Kendimiz üretip kendimiz kullanalım." değerlendirmesinde bulundu.

Trump ve PBS muhabiri arasında "seçim mitingi" diyaloğu

ABD Başkanı Donald Trump, virüs salgınının ciddiye aldığını savunurken, PBS Muhabiri Yamiche Alcindor'un "Ama şubat ve mart aylarında seçim mitingi düzenlediniz." demesi üzerine, "Beyaz Saray'dan aylardır ayrılmadım." cevabını verdi.

Yamiche Alcindor'un tekrar Donald Trump'a mart ayındaki mitingini anımsatması üzerine, "Martta miting mi düzenledim? Özür dilerim." karşılığını verdi. 

Aldıkları koronavirüs tedbirlerinin de yerinde ve doğru olduğunu savunan ABD Başkanı Donald Trump, "Bu önlemleri almasaydık milyonlarca insan ölürdü. Bu bir vahşet olurdu. Biz doğru olanı yapıp, ABD ekonomisinin faaliyetini durdurduk." şeklinde konuştu. 

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ise, koronavirüse enfekte olan hastaların temas alanlarının araştırılması için tüm eyaletlere ekip gönderileceğini duyurdu.

ABD'de ham petrol eksi 37,63 seviyesine indi 

ABD'de, Batı Teksas (WTI) tipi ham petrolün mayıs ayı için vadeli işlem sözleşmelerinin süresi salı günü dolarken, kontrat sahiplerinin, fiziki ham petrolün teslimatını almaktan kaçınmasıyla söz konusu petrolün varil fiyatı yüzde 300'ün üzerinde değer yitirerek eksi 37,63 seviyesine kadar geriledi.

Dünya genelinde en yaygın kullanılan Brent türü ham petrolün varil fiyatı ise gün içerisinde yüzde 9'a varan düşüşle 25,38 doları gördü.

Yorumlar (0)
28
az bulutlu