Pentagon: Ukrayna, o roketleri kullanmaya başladı!

ABD hükümeti, 450 milyon dolarlık askeri yardım paketi kapsamında çok sayıda silahın Ukrayna'ya gönderileceğini duyurmuştu. Bir Pentagon yetkilisi, menzili 70 kilometre olan 4 adet HIMARS roket sisteminin gönderildiğini duyurdu. "Ukrayna ordusu, bu roketleri kullanmaya başladı." diyen yetkili, yardım paketinin içeriği hakkında bilgi verdi.

DÜNYA 24.06.2022, 18:19 Hakan Öksüz
Pentagon: Ukrayna, o roketleri kullanmaya başladı!

Rusya'ya karşı 24 Şubat'tan bu yana direnen Ukrayna, ABD ile Avrupa Birliği (AB) ülkelerinden silah yardımı alıyor. ABD Başkanı Joe Biden, 12 adet HIMARS roket sisteminin Ukrayna'ya verilmesini onaylamıştı. Ukrayna'ya gönderilmesi kararlaştırılan silahlardan biri de "Yüksek Performanslı Topçu Roket Sistemleri (HIMARS)" adlı roket olmuştu.

Bir ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) yetkilisi tarafından aktarılan bilgilere göre söz konusu roketlerden dördü, Ukrayna'ya ulaştı. Roketlerin Rusya'ya karşı sahada kullanılmaya başlandığını kaydeden Pentagon yetkilisi, konuya ilişkin gazetecileri bilgilendirdi.

HIMARS roketlerinin menzili 70 kilometre!

Bir grup ABD askerinin, Ukraynalı güçlere roket sistemlerinin kullanımına ilişkin eğitim verdiğini ifade eden Pentagon yetkilisi, "Bahsettiğimiz roket sisteminin menzili yaklaşık 70 kilometre. Ukrayna ordusu bir süredir Donbas bölgesinde Rus güçleriyle yakın temas halinde. Orada 70 kilometreden daha fazla menzile sahip olan bir rokete ihtiyaç duymuyorlar." dedi.

Ukrayna'ya gönderilecek yardım paketinde hangi silahlar var?

Gazetecilere demeç veren Pentagon yetkilisi, Washington hükümeti tarafından açıklanan askeri yardım paketine ilişkin de konuştu. Yetkili, "Bildiğiniz gibi Ukrayna ordusunun kullanımına sunulmak üzere 450 milyon dolarlık askeri yardım paketi açıkladık. Gönderdiğimiz 4 HIMARS, bu yardım paketinin içinde yer alıyor. Bunun dışında 18 taktik araç, 2 bin adet makineli tüfek ve 36 bin adet 105 mm top mermisi de paket kapsamında bulunuyor." ifadelerini kullandı.

"Rusya, yardımlarımızı engelleyemiyor"

Ukrayna'ya gönderilecek silahların arasında 18 adet kıyı ve devriye botunun da bulunduğunu aktaran yetkili, "Bu botlar, ülkedeki nehirlerin güvenliğinin sağlanmasında son derece önemli bir işlev üstlenecek. Rusya, tüm gücüyle bu askeri yardımları engellemeye çalışıyor. Şimdiye kadar başaramadılar. Bizim dışımızda Ukrayna'ya destek veren çok sayıda Avrupa ülkesi de var." değerlendirmesinde bulundu.

"Severodonetsk'u ele geçirdiler ama..."

Rus ordusunun, Severodonetsk şehrinde kontrolü sağlamasına ilişkin de konuşan yetkili, "Ukrayna ordusu, fazla kayıp vermeden oradan çekildi. Savaşın son dört ayına baktığımızda Rusya'nın genel olarak başarısız olduğunu görüyoruz. Ruslar hırslı ve plansız şekilde saldırdı. Ukrayna tarafından yenilgiye uğratılacaklarını hesap etmediler. Başarısız olunca ülkenin doğusuna yöneldiler. Düşman karşısında dağılmak istemeyen Ukrayna ordusu da güneye çekilmek zorunda kaldı. Rusya, bu kadar küçük bir başarı için 4 ayını harcadı. Bu süreçte hem ekonomik hem de askeri olarak ağır bedel ödediler. Bunu unutmamak lazım." diye konuştu. 

Yorumlar (0)
25
açık