Pentagon doğruladı: ABD, Orta Doğu'dan da çekiliyor

Pentagon, Orta Doğu'da konuşlu olan yüzlerce askerle hava savunma sistemleri ve savaş uçaklarının geri çekileceği yönündeki haberleri doğruladı.

DÜNYA 20.06.2021, 01:14 Koray
Pentagon doğruladı: ABD, Orta Doğu'dan da çekiliyor

Pentagon (ABD Savunma Bakanlığı) sözcülüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada, Savunma Bakanı Austin Lloyd'un, ABD Merkez Komutanlığı'na bu yaz, Orta Doğu'daki bazı ülkelerden başta hava savunma varlıkları olmak kaydıyla belirli güç ve ekipman çekmesi talimatını verdiği belirtildi.

Ayrıntılı bilgi verilmedi

Söz konusu varlıkların bir bölümünün bakım ve onarım için ABD’ye döneceği, bazılarının ise diğer bölgelere tekrar konuşlandırılacağı kaydedilen açıklamada, operasyonel güvenlik için çekilme hakkında ayrıntılı bilgi verilmeyeceği ifade edildi.

Söz konusu açıklamada, bu kararın bölgedeki ev sahibi ülkelerle yakın bir iş birliği içinde alındığı dile getirilerek, bu değişikliklerin ABD'nin ulusal güvenlik çıkarlarını negatif yönde etkilemeyeceği ve bölgedeki tehditlere cevap verebilecek uygun bir kuvvet duruşunun süreceği belirtildi.

ABD medyasında da yer buldu

ABD medyasında yer alan haberde, ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin Afganistan'ın ardından Irak, Kuveyt, Suudi Arabistan ve Ürdün'de de askeri varlığını önemli oranda azaltmaya başladığını açıklamıştı.

Bahse konu haberde, yüzlerce askerin de bölgeden çekileceği dile getirilirken, şu ana dek çekilen ekipmanın büyük oranda Suudi Arabistan'dan geldiği kaydedilmişti.

ABD, bölgede yükseldiğini iddia eden İran tehdidi gerekçesi ile Ocak 2020 yılında Kuveyt ve Irak'a Patriot hava savunma sistemleri sevk etmişti.

Yorumlar (0)
30
açık