Pentagon: Bölgedeki unsurlarımızı çektik

Pentagon'dan yapılan açıklamada, "Suriye'de belirli bir bölgedeki unsurlarımızı çektik" ifadesine yer verildi.

DÜNYA 07.10.2019, 18:36 07.10.2019, 19:10
Pentagon: Bölgedeki unsurlarımızı çektik

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Savunma Bakanı Mark Esper'in, hafta sonu Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Amerika Birleşik Devletleri Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley ve Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O'Brien ile Türkiye'nin muhtemel operasyonuna karşın Suriye'nin kuzeydoğusundan Amerikan askerlerini çekme kararı konusunda iletişim halinde olduğu bildirildi.

Konuyla ilgili Anadolu Ajansı muhabirinin sorularını cevaplayan, isminin açıklanmasını istemeyen bir Pentagon yetkilisi, Pentagon'un Trump'ın Suriye kararından haberdar olduğunu kaydetti.

Yetkili, "Bakan Esper, hafta sonu bu konuda, Genelkurmay Başkanı Milley, Bakan Pompeo, Büyükelçi O'brien ve Başkan ile irtibat halindeydi." ifadelerini kullandı.

Amerika Birleşik Devletleri askerlerinin çekilmesine ilişkin değerlendirmelerde de bulunan yetkili, "Belirli bir bölgedeki unsurlarımızı çektik." dedi.

Yetkili, bu bölgenin, Amerika ile Türkiye'nin üzerinde mutabık kaldığı "güvenlik mekanizması" alanı olarak da tanımladıkları Tel Abyad ve Ayn el-İsa olduğunu ifade etti.

"Operasyonu desteklemiyoruz"

Çekilecekleri alanların nereleri kapsayacağına ilişkin sorulara yanıt vermeyen yetkili, hava sahasının açılmasına ilişkin ise, şu aşamada bilgisi olmadığını belirtti.

"Bu operasyonu desteklemiyoruz." diyen yetkili, hava sahasının açılmamasına ilişkin bir belirti de görmediğini ifade etti.

Pentagon yetkilisi, "Bakan Esper, bu konudan etkilenen ortaklarımız ve Kongreyi bu konuda bilgilendirecek." dedi.

Yorumlar (0)
26
açık