Pentagon: Ateşkesi desteklemiyoruz

Pentagon (ABD Savunma Bakanlığı), Hamas'ın 'tekrar toparlanmasına' sebep olacağına dair endişelerden ötürü Hamas ve İsrail arasında ateşkesi desteklemediklerini açıkladı.

DÜNYA 03.11.2023, 01:35 topcu
Pentagon: Ateşkesi desteklemiyoruz

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü General Ryder, gerçekleştirdiği basın toplantısında, basın mensuplarının suallerini cevapladı. 

Pat Ryder, Filistin-İsrail çatışmasına dair "Hamas'a tekrar toparlanmaları için vakit tanıyacak ve İsrail vatandaşları ile diğerlerini tehlikeye sokacak ateşkesi desteklemiyoruz." ifadesine yer verdi. 

"Başkan Joe Biden'ın Gazze'ye insani yardımın ulaşmasını, tutsakların ve diğer vatandaşların çıkmasını temin etmek için insani ara verilmesini desteklediğini işittim." diyen Ryder, ABD Savunma Bakanı Lloyd James Austin'in de mevkidaşlarıyla gerçekleştirdiği görüşmelerde Gazze Şeridi'ndeki Filistinli sivillere insani yardımların bir an evvel ulaştırılması hususunu ele aldığını kaydetti. 

Ryder, bunun düzenli bir şekilde vurgulamayı sürdürdükleri bir husus olduğunu dile getirdi."Hamas'a yarar"

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ise Filistin-İsrail çatışmasına insani ara verilmesine dair "Çatışmaya ara verilmesi, Hamas'ın faydasına olur. Bu açık ve net bir gerçek. Burada karmaşık olan pek çok gerçek var. İnsani ara verilmesi, tutsakların serbest bırakılması için iyi olurdu. Fakat Hamas'ın da bunu kendi faydasına kullanacağından emin olabilirsiniz." yorumunda bulunmuştu."Ara vermek lazım"

ABD Başkanı Biden, 2024 Başkanlık Seçimleri ile ilgili olarak Minnesota eyaletinde gerçekleştirilen bir programda konuşmuştu. 

Kendisini 'haham' olarak tanıtan Jessica Rosenberg isimli kadın, Başkan Biden'ın sözünü keserek Filistin-İsrail çatışmasının sona ermesi için 'ateşkes çağrısı' yapmasını talep etmişti. 

Biden, bu durum üzerine "Sanırım ara vermeye gereksinimiz var." demişti. 'Ara vermenin' ne manaya geldiği sualine Biden, Hamas tarafından tutulan tutsakları kastederek, "Ara verme, esirlerin dışarı çıkması için vakit verilmesi manasına gelir." cevabını vermişti. 

Salondaki kalabalığın susturmaya çalıştığı Rosenberg, Joe Biden'a "Sualimi cevaplamanızı çok isterim." demişti. 

ABD Başkanı ise "Bu, İsrailliler için son derecede karmaşık bir durum. Bu tartışmada Yahudi ve Filistin tarafının duygularını tam anlamıyla anlayabiliyorum." sözlerini sarf etmişti. 

Beyaz Saray yetkilileri ise daha sonra Joe Biden'ın konuşmasında söz ettiği 'esirlerden' kastının Hamas tarafından tutulan tutsaklar ve insani yardım olduğunu bildirmişti. Filistin-İsrail çatışması

Hamas'ın silahlı kanadı olan İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim 2023 sabahı İsrail'e yönelik 'Aksa Tufanı' ismiyle geniş kapsamlı bir saldırı başlatmıştı.

Gazze'den İsrail istikametine çok sayıda roket fırlatılırken, Filistinli silahlı gruplar İsrail-Gazze hududundaki Beyt Hanun-Erez Hudut Kapısı'na baskın gerçekleştirerek burayı ele geçirmişti.

Silahlı gruplar bir süre sonra buradan İsrail içindeki yerleşim noktalarına giriş yapmış, İsrail ordusu ise çok sayıda savaş uçağıyla Gazze Şeridi'ne yönelik saldırı başlatmıştı.

Yorumlar (0)