Pentagon 60 gün durdurdu

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Savunma Bakanı Mark Esper, Savunma Bakanlığına bağlı tüm asker ve sivil personel ile ailelerinin yurt dışı intikal ve seyahatlerini Covid-19 (yeni tip koronavirüs) salgını sebebiyle 60 günlüğüne durdurdu. 

DÜNYA 26.03.2020, 09:15 Hülya İlgin
Pentagon 60 gün durdurdu

Karara ilişkin Pentagon'dan (ABD Savunma Bakanlığı) yapılan açıklamada, bu hamlenin, Covid-19 (yeni tip koronavirüs) salgınının Amerikan ordusunda yayılmasını engellemek için atıldığı vurgulandı.

Açıklamada, şöyle denildi:

"Daha önce dış seyahat, kalıcı üs değiştirme, geçici görev ve personel izinlerine konulan sınırlamalara ek olarak bu adım, tatbikat, sevkiyat, tekrar sevkiyatlarla küresel güç idare faaliyetlerini de etkileyecektir. 60 gün içinde sevk edilecek yaklaşık 90 bin askerin sevkiyat ve intikalleri bu emirden etkilenecektir."

60 günlük iptal emrinden, hasta nakilleri, sevkiyat için hareket etmek üzere olan savaş gemileri, seyahatte olan ve birliklerine dönmekte olan personelin muaf olduğu belirtilen açıklamada, "Şu aşamada, bu emrin ABD kuvvetlerinin Afganistan'dan 135 gün içinde çekilme planını etkilemesi beklenmiyor." ifadeleri kullanıldı.

Pentagon'da ilk koronavirüs vakası

Diğer taraftan ABD SAvunma Bakanlığından (Pentagon) yapılan bir başka açıklamada, ilk kez Pentagon binasında görevli bir askerde Covid-19 (yeni tip koronavirüs) saptandığı duyuruldu.

Açıklamada, Deniz Piyadelerinde görevli bir askerin Covid-19 (yeni tip koronavirüs) testinin pozitif çıktığı ve şu anda evinde karantinada olduğu ve gözetim altında tutulduğu kaydedildi.

Deniz Piyadelerinde görevli askerin en son 13 Mart'ta Pentagon binasında bulunduğu bilgisi de verildi.

Yorumlar (0)
az bulutlu