Pekin’de endişeler arttı, hükümetin önlemleri yetersiz kaldı

Çin’de yeniden boy gösteren Covid-19 salgını için önlemler sıklaştırıldı. Ülke genelinde etkisi hızla artan Omicron sebebiyle kısa sürede binlerce vaka kaydedildi. Şinfandi Toptancı Gıda Pazarı’dna Haziran 2020’de kırılan “1 ayda 368 vaka sayısı” rekoru yeniden kırıldı. Yerel kaynakların yol açtığı salgın sebebiyle Pekin’de son 24 saatte hastalık belirtisi göstermeyen 8; belirti gösteren 42 vaka tespit edildi. Vakaların yoğun seyrettiği Çaoyang mevkiinde ise 63 otobüs durağı kapatıldı.

DÜNYA 05.05.2022, 12:24 Başak Çetin
Pekin’de endişeler arttı, hükümetin önlemleri yetersiz kaldı

Çin’in başkenti Pekin’de Omicron varyantı sebebiyle vaka sayılarında büyük oranda artış yaşanıyor. Yeni bir salgın olarak nitelendirilen bu artışta Şinfandi Toptancı Gıda Pazarı’nda Haziran 2020 döneminde “1 ayda 368 vaka” olarak kırılan rekor alt üst edildi. Yerel kaynaklı vakaların yol açtığı salgın sebebiyle kentteki ilk vaka 22 Nisan’da görüldü. Son 24 saatte hastalık belirtisi göstermeyen 8 vaka tespit edilirken belirti gösteren vaka sayısı da 42 oldu. Çaoyang yerleşim biriminde vakaların hızla artmasıyla birlikte 63 otobüs durağı kapatıldı. 48 duraktaki güzergah ise değiştirildi. 14 metro hakkındaki 60 istasyon ise kapatıldı.

Otobüs güzergahları değişti, duraklar kapatıldı

Hem otobüs ve diğer toplu taşımaların güzergahlarının değişmesi hem de pek çok durağın kapatılması sonrasında vatandaşlar mağduriyet yaşıyor. 1 Mayıs İşçi Bayramı tarihinin ardından ülkedeki milyonlarca kişi bugünden itibaren evden çalışmaya başlayacak. Ayrıca anaokullarında, kreşlerde, ilk ve orta dereceli okullarda dersler 5-11 Mayıs 2022 arasında dersler çevrim içi olarak kaydedilecek. 1 Mayıs’taki İşçi Bayramı sonrasında restoran, bar ve kafeler yalnızca paket servisle satış yapmaya başladı. Ülkedeki tüm toplu etkinlikler iptal edildi. 12 kentin merkez ilçesinde ise 3-4 ve 5 Mayıs tarihlerinde toplu testler uygulandı.Pekin’de 2 haftada 555 vaka tespit edildi

Başkent Pekin’de boy gösteren yeni salgın dalgasıyla birlikte 22 Nisan’dan bu yana 555 vaka tespit edildi. 22 Nisan günü ilk vakaların tespit edilmesinden hemen önce ise “virüsün son bir haftadır fark edilmeden yayıldığı” şeklinde açıklamalar yapıldı. Yeni salgın döneminde vaka sayısı, Haziran 2020 dönemindeki rekorunu yeniden kırdı. Nüfusu 21 milyondan fazla olan metropol şehirde Şanghay’daki kapanmaya benzer kapanmalar uygulanmaya başladı. Bu da Pekin’de vakaların daha da yayılması yönündeki korkuları artırdı. Ulusal Sağlık Komisyonu tarafından aktarılan açıklamaya göre Çin ana karasında son 24 saatte belirti göstermeyen 4740 vaka ve belirti gösteren 373 vaka kaydedildi. Bu vakaların 75 tanesinin ise yurt dışı kaynaklı olduğu ifade edildi.

Şanghay’da durdurulan inşaatlar yeniden başladı

Ülkedeki vakaların büyük kısmı Şanghay’da görülüyor. Şehirde hastalık belirtisi göstermeyen 4390, belirti gösteren 261 vaka tespit edildi. Şimdiye kadar virüs sebebiyle 13 kişinin öldüğü duyuruldu. Karantina önlemleri kapsamında Şanghay’da durdurulan ve aralarında teknoloji şirketleri Tencent ile Alibaba’nın, çip fabrikalarının ve imalat şirketlerinin de olduğu 24 inşaat projesi geçtiğimiz ay durdurulmuştu. Ancak inşaat faaliyetlerinin sürdürülmesi yönünde izin verildi. Nüfusu 26 milyondan fazla olan Şanghay’da Omicron varyantının tetiklediği salgın sebebiyle 28 Mart 2022 günü “kademeli kapanma” ilan edildi. Ancak kapanma döneminde vakaların azalmaması sebebiyle kademeli olan karantinaların süresi belirsiz olarak uzatıldı.Şanghay’da karantinanın 6’ncı haftasına girildi

Milyonlarca kişinin yaşadığı kentte karantinanın 6’ncı haftasına girildi. Tedbirlerin karantina bölgeleri dışında kalan ve artık vaka görülmeyen yerlerde kaldırılacağı belirtilirken yerleşim biriminin büyük kısmında karantina kısıtlamaları her şeye rağmen sürdürülüyor. Ticaret, inşaat ve imalat alanlarında faaliyet gösteren şirketler ise faaliyetlerini “kapalı devre salgın koruma önlemleri” altında devam ettirmeye çalışıyor. Covid-19 salgınının ilk vakalarının boy gösterdiği Çin ana karasında bugüne değin 218 bin 571 vaka tespit edildi. 5141 kişi ise koronavirüs sebebiyle hayatını kaybetti. Bulaşıcılık oranı diğer varyantlara göre daha yüksek olan Omicron, Çin’in benimsediği “sıfır vaka” stratejisini sınayan bir araca dönüştü.

Çin, vakaları ortaya çıktığı yerde bastırmak istiyordu

Çin, koronavirüs vakalarının çıktığı bölgede sıkı önlemler almayı ve vakaları direkt olarak bastırmayı istiyordu. Bulaşma zincirini direkt olarak kesmek yönünde hareket stratejisi yürüten hükümet seyahat kısıtlamaları, karantina, toplu test gibi katı ve geniş ölçekli önlemler almıştı. Bu önlemler, ülkedeki hayatın olağan akışına müdahale edilmesi ve maliyetler açısından dönem dönem tartışmalara yol açtı. Öte yandan diğer ülkeler, koronavirüs salgını karşısında koruma önlemlerini büyük oranda kaldırdı ve normalleşmeye başladı. Çin’in mücadele stratejisi ise hala devam ediyor. Ancak hükümet, yeni salgınla baş edemiyor.

Yorumlar (0)
16
açık