Pazar yerine kanlı saldırı: 43 ölü

Sudan Doktorlar Sendikası, HDK (Hızlı Destek Kuvvetleri) ile ordu arasında süren çatışmalarda başkent Hartum'un güneyinde yer alan bir pazarı hedef alan hava saldırısında 43 kişinin can verdiğini açıkladı.

DÜNYA 11.09.2023, 01:09 topcu
Pazar yerine kanlı saldırı: 43 ölü

Sendika tarafından gerçekleştirilen açıklamada, "Hartum'un güneyinde yer alan Mayo Mahallesi üzerinde onlarca kişinin yaşamını yitirmesine ve yaralanmasına yol açan kanlı ve şiddetli çatışmalar yaşandı." denildi.

Bahse konu açıklamada, mahalledeki pazarı hedef alan hava saldırısı neticesinde 43 kişinin öldüğü ve minimum 55 kişinin yaralandığı kaydedildi.

Hartum Güneyi Acil Durum Odası ise bütün sağlık çalışanlarına ve kan bağışçılarına, yaralıların tedavi altına alındığı bölgedeki Beşair Hastanesine acilen gelmeleri çağrısında bulunuldu.İki taraf da birbirini suçluyor

Sudan ordusu tarafından gerçekleştirilen açıklamada, "Bugün isyancı milis basını, her zamanki gibi ordumuzun sivilleri hedef alan bir saldırı yaptığına ilişkin asılsız ve yanıltıcı iddiaları ileri sürdü. Ordumuz, kendi halkına ateş açamayacaklarını bir defa daha teyit ediyor." ifadesine yer verildi. 

HDK'nın hudut dışından getirdiği paralı askerlerle birlikte savaştığı kaydedilen açıklamada, "Ordumuz, profesyonel bir ordu olarak uluslararası hukuk kurallarına tümüyle bağlı kalarak, masum sivillerden uzakta, saldırılarını yasal askeri hedefler olarak isyancıların olduğu yerlere ve üslerine yöneltiyor." denildi.

HDK, "Ordu, Hartum'da sivillere yönelik hava saldırısı yaptı." açıklamasında bulundu.

Sudan Ordu Komutanı ve Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan, 6 Eylül tarihinde, HDK'yı feshetme yönünde karar almıştı.Sudan'da HDK ile ordu arasındaki çatışmalar

Sudan ordusu, bir dönem desteklediği fakat paralel ve bağımsız bir ordu gibi davranması sebebiyle tehdit olarak gördüğü HDK'nın iki sene içinde tümüyle orduya entegrasyonunu talep etmişti.

HDK'nın ise sivil hükümetin akabinde yaklaşık olarak 10 seneye yayılan bir süreçte bunu kabul edebileceğini duyurmasıyla birlikte başlayan gerginlik ve sözlü savaş, 15 Nisan 2023 sabahı taraflar arasında Hartum ve muhtelif şehirlerde silahlı çatışmaya dönüşmüştü.

Hartum ve etrafıyla özellikle batıdaki şehirlerde devam eden şiddetli çatışmalarda çoğu sivil olmak üzere 3 bini aşkın kişi yaşamını yitirdi, on binlerce kişi ise yaralandı.

BM (Birleşmiş Milletler), ülkedeki çatışmalar sebebiyle 4,3 milyonu aşkın kişinin yerinden olduğunu açıkladı.

Yorumlar (0)