Paşinyan'dan kritik 'Rusya' kararı

Nikol Paşinyan, Ermenistan'ı koruması için artık Rusya Federasyonu'na bel bağlayamayacaklarını ifade etti.

DÜNYA 13.09.2023, 21:54 topcu
Paşinyan'dan kritik 'Rusya' kararı

Ermenistan Başbakanı Paşinyan, Karabağ'daki Rus sulh gücü askerlerinin görevlerinde başarısız olduklarını dile getirdi.

Ukrayna-Rusya Savaşı'nın bir neticesi olarak Rusya Federasyonu'nun kabiliyetlerinin değiştiğini iddia eden Paşinyan, Putin yönetiminin, Azerbaycan'ı ve yakın müttefiki ülkemizi kendisine yabancılaştırmaktan çekindiğini ileri sürdü.

Ermenistan Başbakanı, "Bu durumda stratejimiz, başka ülkelere bağımlılığımızı azami ölçüde azaltmak olmalıdır. Egemen bir ülkeye, bağımsız bir ülkeye sahip olmak istiyoruz fakat 'Doğu' ile 'Batı', 'Güney' ile 'Kuzey' arasındaki çatışmaların merkezine düşmekten uzak durmanın yollarını bulmalıyız. Ülkemizin bir 'vekil' konumuna gelmesi gibi bir durum mevzubahis olamaz. Buna müsaade edilemez." ifadelerine yer verdi."Komşularımızla ilişkilerimizi iyileştirmeliyiz"

Çatışmalar her şiddetlendiğinde 'büyük koruyucuya', Ermenistan örneğinde Rusya Federasyonu'na başvurmanın sürdürülemez bir şey olduğunu belirten Paşinyan, "Bizi koruması için artık Rusya Federasyonu'na bel bağlayamayız." şeklinde konuştu.

Öte yandan Paşinyan, 'Rus sulh gücü askerleri Karabağ'da olmasaydı bugün durumun çok daha iyi olacağı' yorumunda bulunamayacağının altını çizdi.

Nikol Paşinyan, "Eğer ebedi ve kalıcı bir devletimiz olsun istiyorsak, öncelikle komşularımızla ilişkilerimizi iyileştirmek için çok ciddi adımlar atmalı ve çok ciddi gayretler sarf etmeliyiz." dedi. 

Yorumlar (0)