Paris'te 'acil durum' ilanı!

Paris Şehir Meclisi Çevreden Sorumlu Başkan Yardımcısı Celia Blauel, şehir meclisi toplantısının ardından iklim acil durumu ilan ettiklerini açıkladı.

DÜNYA 09.07.2019, 20:14 Hakan Öksüz
Paris'te 'acil durum' ilanı!

Fransa’nın başkenti Paris’in Şehir Meclisi Sorumlu Başkan Yardımcısı Celia Blauel düzenledikleri şehir meclisi toplantısının ardından dünyadaki pek çok şehir gibi iklim acil durumu ilan ettiklerini belirtti.

Blauel, küresel ısınmayla mücadele için imzalanan 2015 anlaşmasına ev sahipliği yapan Paris meclisinin aldığı bu kararın 2015 yılında koyulan hedeflere ulaşılması amacı ile verildiğini kaydetti.

Paris Şehir Meclisi tarafından yapılan açıklamada ise, bu karar çerçevesinde gençleri iklim değişikliği konusunda bilgilendirmek için bir iklim akademisinin kurulacağı belirtildi.

İngiltere Parlamentosu, sembolik sayılabilecek önergeyi 10 Mayıs'ta kabul ederek iklim acil durumu ilan eden dünyada bir ilke imza atmıştı. İrlanda da,10 Mayıs'ta meclisinden geçirdiği benzer bir önergeyle kararı alan ikinci ülke olmuştu. 

İklim Seferberliği isimli çevreci örgüt ise, dünya genelinde 650 civarı şehirdeki yerel yetkililerin iklim acil durumu ilan ettiğini ve ABD'deki birçok sivil toplum kuruluşunun da bu yönde baskıyı arttırdığını duyurmuştu.

Yorumlar (0)
25°
parçalı bulutlu