Papa'dan liderlere yapay zeka uyarısı

Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis, G7 Zirvesi'ne katılan ilk Papa unvanını aldığı Afrika ve Akdeniz/Yapay Zeka ve Enerji Konulu G-7 Yüksek Düzeyli Oturumu'nda yaptığı konuşmada, liderlere yapay zeka teknolojisinin tehlikelerine ilişkin uyarılarda bulundu.

DÜNYA 14.06.2024, 21:40 15.06.2024, 14:05 Buse Önder
Papa'dan liderlere yapay zeka uyarısı

Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis, G7 Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'nin ikinci gününde, ev sahibi İtalya'nın daveti üzerine Afrika ve Akdeniz/Yapay Zeka ve Enerji Konulu Yüksek Düzeyli Oturumda konuşma yaptı.

G7 Zirvesi'ne katılan ilk Papa olarak tarihe geçen Papa Francis, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da aralarında bulunduğu liderlere önemli uyarılarda bulundu. Yapay zekanın insanlık yararına kullanılması gerektiğini vurgulayan Papa, “İnsanların kendi yaşamları üzerindeki karar verme yetkilerini makinelere devrederek onları bağımlı hale getirirsek, insanlığı umutsuz bir geleceğe mahkum etmiş oluruz” dedi.

Liderlere yapay zeka uyarısı

Papa Francis, yapay zeka teknolojisine yönelik çalışmalarda insan onurunun korunması gerektiğini belirterek, liderlere sorumluluk çağrısında bulundu. “Tam da burada, acilen siyasi eyleme ihtiyaç duyuyoruz” ifadelerini kullandı.

Katil robotlar için yasaklama talebi

Yapay zekayı hem büyüleyici hem de dehşet verici olarak tanımlayan Papa Francis, bu teknolojinin insan kimliğini algılama biçimimizi değiştirebileceği konusunda uyardı. Batı kültürünün egemenliğini pekiştirebilecek ve insan onurunu tehlikeye atabilecek yapay zekaya karşı dikkatli olunması gerektiğini söyledi. Papa, liderlerden "katil robotlar" olarak bilinen ölümcül otonom silahların acilen yasaklanmasını talep ederek, “Bir makine, asla bir insan hayatına son verme imkanına sahip olmamalı” dedi.

Oturumda liderlere hitap eden Papa Francis, “Yapay zekayı iyi bir şekilde kullanmak herkesin sorumluluğudur. Ancak bu iyi kullanımı mümkün ve verimli kılacak şartları oluşturmak, siyasetin vazifesidir” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)