Pakistan'dan Hindistan'a bir hamle daha!

Hindistan'ın Cammu Keşmir kararına tepki olarak İslamabad yönetimi, Yeni Delhi'yle tüm ticari faaliyetlerini askıya aldı.

DÜNYA 10.08.2019, 19:02 Hülya İlgin
Pakistan'dan Hindistan'a bir hamle daha!

Hindistan'ın Cammu Keşmir'e ayrıcalık tanıyan anayasa maddesini iptal ederek bölgenin özel statülü yapısını ortadan kaldırması üzerine Pakistan, Hindistan ile tüm ticari ilişkilerini resmî olarak yasakladı.

Pakistan Başbakanı İmran Khan liderliğinde yapılan kabine toplantısının ardından Pakistan Ticaret ve Tekstil Bakanlığından yapılan açıklamada, Hindistan ile ikili ticari ilişkilerin ivedilikle askıya alındığı bildirildi.

Pakistan Ticaret ve Tekstil Bakanlığından yapılan açıklamada, "Federal hükümet, Hindistan ile ikili ticari ilişkileri derhal geçerli olmak üzere yeni bir talimata kadar askıya almaktan memnuniyet duyar." ifadesine yer verildi ve Hindistan, ithalat ve ihracatın yasak olduğu ülkeler listesine eklendi.

Hindistan'a karşı ithalat ve ihracat yasağı, daha önce sadece Pakistan'ın diplomatik ve ticari ilişkisinin olmadığı İsrail'e uygulanıyordu.

Hindistan'ın Cammu Keşmir'in özel statüsünü kaldırması

Tüm uyarı ve tepkilere rağmen Hindistan, yarım asırdan uzun süredir Cammu Keşmir'e ayrıcalık tanıyan Anayasa'nın 370'inci maddesini pazartesi günü iptal etmiş, bölgenin özel statülü yapısını ortadan kaldırmıştı.

Hindistan'da Cammu Keşmir'i iki birlik toprağına ayıran "Cammu ve Keşmir'in Yeniden Yapılandırılması Teklifi" önce federal parlamentonun üst kanadı Eyaletler Meclisi'nde (Rajya Sabha), daha sonra da federal parlamentonun alt kanadı Halk Meclisi'nde (Lok Sabha) kabul edilmişti.

Hindistan Federal Parlamentosu'nun hem üst hem alt kanadının aldığı kararı kınadığını açıklayan Pakistan yönetimi, Hindistan ile diplomatik ilişkilerin seviyesini düşürme yoluna gitmiş ve Hindistan'dan İslamabad'daki büyükelçisini geri çekmesini istemişti.

Yorumlar (0)
orta şiddetli yağmur