Pakistan'da yapay yağmur oluşturulacak

Pakistan'ın Pencap eyaletinde hava kirliliğinin azaltılması amacıyla yapay yağmur oluşturulması planlanıyor.

DÜNYA 19.11.2023, 00:25 20.11.2023, 09:28 topcu
Pakistan'da yapay yağmur oluşturulacak

Ülke basınında yer bulan haber doğrultusunda, yetkililer, eyalete bağlı Lahor şehrinde artan hava kirliliğiyle mücadele etmek için muhtelif tedbirler aldı.

Yetkililer, tedbirler çerçevesinde, kentte 28 ve 29 Kasım tarihlerinde yapay yağmur oluşturulması için gerekli olan tüm hazırlıkların başladığını duyurdu. 

Öte yandan, kent genelinde bütün okulların cumartesi günlerinde kapalı olmasına, pazar ve çarşıların da saat 15.00’ten sonra açılmasına karar verildi. 

Eyalette 8 Kasım tarihinde, hava kirliliğinin yüksek düzeyde olduğu bölgelerde dört gün tatil ilan edilmişti.Hava kalitesi 'tehlikeli'

Hava kalitesini ölçen İsviçreli teknoloji firması IQAir tarafından paylaşılan veriler doğrultusunda, eyalete bağlı Multan'da hava kalitesi 470, Lahor'da ise 214 olarak kayıtlardaki yerini aldı. Bahse konu değerler, sırasıyla 'tehlikeli' ve 'aşırı sağlıksız' kategorilerinde bulunuyor.

DSÖ'nün (Dünya Sağlık Örgütü) kentlerdeki hava kalitesi için hazırlamış olduğu rehber, PM 2,5 düzeylerinin (çapı 2,5 mikrometreden ufak olan ince partikül madde) metreküp başına 10 mikrogramdan az olması gerektiğini kaydediyor.

Yorumlar (0)