Orta Doğu'da gerilim: İranlı üst düzey komutan İsrail füzeleriyle öldürüldü

Şam'ın banliyösü Seyide Zeynep'te gerçekleşen füze saldırısı ile Orta Doğu'da büyük bir gerilim patlak verdi. İran Devrim Muhafızları komutanlarından Razi Musevi, İsrail füzelerinin hedefi olarak hayatını kaybetti.

DÜNYA 26.12.2023, 09:58 26.12.2023, 10:11 Buse Önder
Orta Doğu'da gerilim: İranlı üst düzey komutan İsrail füzeleriyle öldürüldü

Lübnan sınırında Hizbullah ile çatışan İsrail ordusunun Aralık ayının ikinci haftasında Suriye topraklarında gerçekleştirdiği bir drone saldırısıyla gerilim başlamıştı. Söz konusu saldırıda hedef alınan isim, Hizbullah'ın üst düzey liderlerinden Ali Musa Dakduk'un oğlu Hasan Ali Dakduk olmuştu. Hasan Ali Dakduk, Golan Çantası adlı birimi yönetiyordu ve bir ABD füzesiyle ölünceye kadar Orta Doğu'nun en korkulan ismi olan Kasım Süleymani ile fotoğrafları bulunuyordu.

İsrail, 8 Aralık'ta gerçekleşen suikasttan sadece 17 gün sonra bu kez Suriye'ye savaş uçaklarıyla füze ateşledi. Seyide Zeynep banliyösünde gerçekleşen saldırıda İran Devrim Muhafızları ordusunun Suriye'deki komutanlarından Razi Musevi'nin bulunduğu binaya üç füze isabet etti. Bu saldırı, bölgede büyük bir çatışma riskini beraberinde getirdi.

“İsrail bu saldırının bedelini ödeyecek”

Suriye resmi medyası, ilk başta patlamaya dair herhangi bir bilgi vermezken, İran olayın ardından Musevi'nin öldüğünü duyurdu. İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, intikam sözü vererek, İsrail'in bu saldırının bedelini ödeyeceğini açıkladı.

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ise Tel Aviv yönetimini zorlu bir geri sayımın beklediğini belirtti.

Devrim Muhafızları ordusu da bu 'suçun' bedelini ödeyeceklerini açıklarken, İran'ın resmi televizyonu Press TV'ye açıklama yapan Hizbullah, saldırıyı 'alçakça' olarak nitelendirdi.

İsrail sessizliğini koruyor

Suriye'deki iç savaşın başladığı 2011 yılından bu yana İran hedeflerine yönelik yüzlerce hava saldırısı düzenleyen ve konularla ilgili nadir açıklama yapan İsrail ordusu, İran Devrim Muhafızları komutanlarından Razi Musevi'nin İsrail füzeleriyle öldürülmesi sonrasında, olaya dair herhangi bir yorum yapmayı reddetti.

İki hafta önce Suriye'deki bir İsrail saldırısında ölen Muhammed Ali Atayi Şurçe ve Penah Takizade adlı İran askerlerinin ardından, Razi Musevi'nin ölümü bölgede tansiyonu daha da yükseltti.

Hedef olan en yüksek İran subayı

İran, Musevi'nin Suriye'de 'terörle mücadele danışmanı' olarak görev yaptığını savunsa da, Musevi'nin Devrim Muhafızları'yla Hizbullah, Suriye ve Irak arasındaki koordinasyonu sağladığı biliniyor.

Silah sevkiyatından eğitimlere kadar İran'ın vekil güçlerini yöneten Musevi'nin, Kasım Süleymani ile yakın arkadaş olduğu ve Süleymani’nin uzun yıllar Musevi'nin komutanlığını yaptığı biliniyor.

Aynı zamanda Musevi, Kasım Süleymani'den bu yana suikaste hedef olan en yüksek İran subayı olarak öne çıkıyor.

Yorumlar (0)