Onlar Müslüman oldukları için öldürüldüler!

ABD’nin Kuzey Carolina eyaletinde 2015 yılında üç Müslüman genci öldüren Craig Hicks adlı Amerikalı ömür boyu hapis cezası alırken, yetkililer ilk kez cinayetlerin nedeninin doğrudan İslamofobi olduğunu açıkladı.

DÜNYA 14.06.2019, 08:34 14.06.2019, 09:22 Banu Fırıncılar
Onlar Müslüman oldukları için öldürüldüler!

ABD’nin Kuzey Carolina eyaletinde 2015 yılında üç Müslüman genci öldüren Craig Hicks adlı Amerikalı ömür boyu hapis cezası aldı. Yetkililer ilk kez cinayetlerin nedeninin doğrudan İslamofobi olduğunu açık bir şekilde dile getirdi. 

Yetkililer, ABD'de 4 yıldır süren hukuki sürecin ardından çarşamba günü ömür boyu hapis cezasına çarptırılan Hicks'in, bu cinayetleri İslamofobik motivasyonla işlediğini açıkladı. 

Nedeni otopark tartışması değil 'nefret'

Kuzey Carolina eyaletine bağlı Chapel Hill kasabasının Emniyet Müdürü Chris Blue, internet üzerinden yazılı bir açıklama yaptı. Bu açıklamada,cinayetin otopark tartışmasının aksine 'nefret' nedeniyle işlendiğinin anlaşıldığını itiraf etmek zorunda kaldı.

Polis, 4 yıl önce zanlının ilk ifadesinin ardından cinayetlerin otopark tartışması nedeniyle işlendiğini duyurmuştu. Bunun üzerine ülkedeki yetkililer, yerel ve ulusal medya da haberlerinde bu nedeni ön plana çıkarmıştı.

"Hiç şüphesiz bunu nefret dolu bir kalple yaptı"

Emniyet Müdürü Blue, açıklamasında, 4 yıl süren dava sürecinde gerçeği çocukları katledilen ailelere söylemedikleri için pişman olduklarını ifade etti. 

Blue, “Cinayetleri işleyen adam hiç şüphesiz bunu nefret dolu bir kalple yaptı ve cinayetler ümit vadeden üç gencin içindeki insanlığı ve iyiliği görmemeyi açıkça seçen biri tarafından işlendi. Bu 4 yıl boyunca, açıklamalarımızın herhangi bir bölümünün, üç gencin kaybıyla yaşadıkları tecrübelere eklediği acı için Ebu Salha ve Barakat ailelerine karşı pişmanlık duyuyoruz.” açıklamalarında bulundu.

"İslam’dan nefret ettiği için 3 masum insanı öldürdü"

Durham Bölge Savcısı Satana Deberry de mahkemenin ardından verdiği beyanatta, polisin cinayet sonrası ilk açıklamalarında belirttiği gibi suçun “otopark tartışması” nedeniyle işlenmediğine dikkat çekti. 

Savcı Deberry, “Hicks’in İslam’dan nefret etmesi, onu üç masum insanı öldürmeye itti.” dedi.

"Müslüman oldukları için öldüler"

Çarşamba günü görülen ceza duruşmasında söz alan cinayetin kurbanlarından Deah Barakat'ın kız kardeşi Suzanne Barakat, “Deah, Yusor ve Razan İslamofobik bir nefret suçundan dolayı öldürüldü.” ifadesini kullandı.

Barakat, “Craig Hicks, Deah ve Yusor’un güvende oldukları evlerine girdi ve onları, görüşlerini beğenmediği için infaz etti. Deah, Yusor ve Razan Müslüman oldukları için öldüler.” dedi. 

Mahkemede konuşan Deah’ın erkek kardeşi Farris Barakat da duruşmayı izleyen medyanın bulunduğu bölüme döndü ve “Basın ve medyadan bugünün adaletle ilgili olduğunu anlamasını istiyorum." diye konuştu.  

Ne olmuştu?

 10 Şubat 2015'te Kuzey Carolina eyaletinin Chapel Hill kasabasında, 23 yaşındaki diş hekimliği öğrencisi Deah Barakat, 21 yaşındaki eşi Yusor Muhammed Ebu Salha ve 19 yaşındaki baldızı Razan Muhammed Ebu Salha evlerinde başlarına ateş edilerek öldürülmüştü.

Gençlerin evine giren katil zanlısı komşuları Craig Hicks, sosyal medyada kendisini "ateist" olarak nitelendirmiş, din karşıtı söylemlerde bulunmuş, bu nedenle kurbanların Müslüman kimlikleri nedeniyle cinayetlerin işlendiği tartışmaları başlamıştı. 

Öldürülen kızların babası Doktor Muhammed Ebu Salha, “Eğer Müslüman bir adam kapıyı çalsa ve hiçbir provokasyon olmadan Hıristiyan bir aileyi infaz etse, bunun adı terörizm olur. Ama biz Müslümanlar yumuşak hedefleriz.” demişti. 

Yorumlar (0)
16°
hafif yağmur
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P