Öldürüp baş aşağı köprüye astılar!

Sabah saatlerinde otoyolda ilerleyen sürücüler, köprüye baş aşağı asılmış, plastik torbalara sarılı bir cesetle karşılaştı.

DÜNYA 13.06.2024, 16:05 14.06.2024, 15:03 Buse Önder
Öldürüp baş aşağı köprüye astılar!

Meksika'nın kötü şöhretli kartellerinin hüküm sürdüğü Chiapas eyaletinde, şiddet olaylarının ardı arkası kesilmiyor. Sabahın erken saatlerinde, Chiapas'ta seyir halinde olan sürücüler dehşet verici bir manzarayla karşılaştılar.

Sabahın erken saatlerinde gelen ilk ihbar

Sabah saat 06.00 sularında, Chiapas eyaletine bağlı bir otoyolda seyreden sürücüler, köprüye baş aşağı asılmış bir ceset görünce dehşete kapıldı. Gördükleri manzara karşısında şok geçiren sürücüler, hızla telefonlarına sarılıp yetkilileri arayarak durumu bildirdi.

Yerel basının aktardığı bilgilere göre, polis olayla ilgili ilk ihbarı sabah saatlerinde aldı. Güvenlik güçleri, ilk incelemeyi yapmak üzere hızla bölgeye intikal etti. Köprüye vardıklarında ise, kimliği henüz belirlenemeyen bir cesedin birkaç plastik torbaya sarıldığını ve köprüden aşağı asıldığını tespit etti.

Tüyler ürperten tehdit mesajı

Cesedin yanında Chiapas ve Guatemala Karteli (CCyG) tarafından imzalanmış bir tehdit mesajı bulunuyordu. Yerel medyanın bildirdiğine göre, kurbanın cesedinin yanına iliştirilen kartonda şu not yer alıyordu:

"Bu, Francisco Abadía, Gabriela Zepeda Soto ve Roberto Jair Hernández Terán ve 'El Pulsera', 'La Tuerca' gibi takma adlı şahinlerin başına da gelecek. Zamanları tükenmek üzere, daha önce kartelden çaldıkları şeylerin hiçbirinin, Chiapas ve Guatemala Karteli ile arayı kapatmaya yetmeyeceği konusunda uyarıldılar. İmza: CCyG"

Hedefteki isimler ve kartel bağlantıları

Yerel basın, tehdit mesajında adı geçen kişilerin bir kısmının çeşitli devlet kurumlarında görevli yetkililer olduğunu belirtti. Notta bahsedilen diğer isimler arasında, Meksika'nın en güçlü kartellerinden biri olan Sinaloa Karteli'nin Chiapas'taki ana operatörü Jesús Esteban Machado Meza, yani 'El Güero Pulseras' ve 'La Tuerca' gibi takma adlarla bilinen kişiler yer alıyordu.

Jesús Esteban Machado Meza'nın, Sinaloa Karteli'nin liderlerinden İsmail 'El Mayo' Zambada'nın emri altında çalıştığı biliniyor. Bu bağlamda, tehdidin ardında daha geniş çaplı bir kartel hesaplaşmasının olduğu düşünülüyor.

Olay yerindeki ilk incelemeler

Olay yerine ulaşan güvenlik güçleri, cesedin kimliğini tespit edebilmek için ilk incelemelerini tamamladıktan sonra, cesedi adli tıp uzmanlarına teslim ettiler. Ölüm nedeninin belirlenebilmesi için otopsi yapılması bekleniyor.

Yetkililer, olayın arkasındaki gerçekleri ortaya çıkarmak ve sorumluları adalet önüne çıkarmak için geniş çaplı bir soruşturma başlattıklarını duyurdu.

Yorumlar (0)