Olay adam Nikos Dendias, Libya'da protesto edildi

Yunan Bakan, Libya’da büyükelçilik önünde bir araya gelen Libyalılar tarafından eleştirildi. Göstericiler, "Çocukça tavır, Yunanistan’ın seviyesizliğini gösteriyor. Gözü, Libya'nın yeraltı kaynaklarında" sözlerini kullandı.

DÜNYA 20.11.2022, 17:49 20.11.2022, 17:55 Ömer Aksan
Olay adam Nikos Dendias, Libya'da protesto edildi

Libya'nın başkenti Trablus'a inmeyi reddeden Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Libyalılar’ın tepkisini çekti.

Trablus'ta Yunan Bakan'a tepki

Libya'da, Dendias’ın krize sebep olan tutumu protesto edildi.

Yunanistan’ın Trablus Büyükelçiliği önünde bir araya gelen yüzlerce kişi, üzerinde Arapça, Yunanca ve İngilizce "Libya boyun eğmeyecek", "Libyalılar barış arzuluyor fakat sen savaş istiyorsun", "Deniz sınırlarımızı kanlarımızla koruruz", "Dendias senin elinde kan lekesi var", "Dendias savaş suçlusunun ortağı" yazılı pankartlar taşıdı.

Eylemi gerçekleştirenlerden Muhammed Ali, Dendias’ın Libya’ya karşı "diplomatik ve ahlaki olmayan tutumunu protesto etmek için bir araya geldiklerini" söyledi.

"Dendias çocukça davrandı"

Ali, "Dendias’ın çocukça tavrı Yunanistan’ın seviyesizliğini gösteriyor. Libya’nın egemenliğine ve onurumuza karşı bu tutumu protesto ediyoruz. Bugün Libya’nın batısındaki tüm bölgelerden gençler burada bir araya geldi. Öğrenci birlikleri ve sosyal medyadan haberleşerek Yunan Büyükelçiliği önünde toplandık." şeklinde açıklama yaptı.

"Libya’nın yeraltı kaynaklarında gözü olduğunu iyi biliyoruz"

Libya’nın tek bir devlet olduğunu söyleyen Ali, "Yunanistan’a Libyalıların onurlarını zedeleyecek bir tutumu kabul etmeyeceğimizi kuvvetli bir şekilde gösterdik. Yunanistan’ın Akdeniz’in doğusunda bulunan Libya’nın yeraltı kaynaklarında gözü olduğunu iyi biliyoruz." sözlerini kullandı.

"Hiçbir Libyalı, Yunanistan’ın hadsizliğini kabul etmez"

Üniversite öğrencisi Abdulmuiz Hufayd, Libya’nın birlik ve egemenliğini zedelemek isteyenlere karşı toplandıklarını dile getirdi.

Hufayd, "Burada vatan dışında derdi olmayan ve bunun için canını feda etmeye hazır gençler var. Hukukumuz, sınırlarımız ve yeraltı kaynaklarımıza müdahale edilmesini istemiyoruz. Bugün burada toplananlardan, 'Libya tek vatandır, asla bölünmeyecek, bize karşı kimse haddi aşamaz' şeklinde sloganlar yükseldi. Libya’da hiç kimse hatta bir çocuk bile, Yunanistan’ın bu hadsizliğini kabul etmez." şeklinde konuştu.

Dendias'ın sebep olduğu kriz

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Libya'nın başkenti Trablus'a 17 Kasım'da gelmiş fakat kendisini karşılamak için Libya Dışişleri Bakanı Necla Menguş'un havaalanına geldiğini öğrenince uçaktan inmeyi reddetmişti.

Daha sonra ise Libya Başbakanı Abdulhamid Dibeybe ve Libya Dışişleri Bakanlığı da Dendias'a tepki göstermişti.

Yorumlar (0)