Okyanus ısı rekoru kırıldı: Dünya için durum vahim

Günlük küresel deniz yüzeyi sıcaklığının bu hafta 20.96 dereceye ulaşarak rekor kırmasının ardından içende yaşadığımız gezegenin bu durumdan nasıl etkileneceği ortaya çıktı.

DÜNYA 04.08.2023, 15:42 05.08.2023, 09:25 Şeyda Gül
Okyanus ısı rekoru kırıldı: Dünya için durum vahim

Avrupa Birliği’nin iklim değişikliği servisi Copernicus, ortalama günlük küresel deniz yüzeyi sıcaklığının bu hafta 2016 rekorunu kırdığını duyurdu. 20.96 dereceye ulaşan sıcaklığın yılın bu zamanı için ortalamanın çok üzerinde olduğu ifade edildi.

Peki, bu ne gibi sonuçlar doğurabilir?

Hayati bir iklim düzenleyicisi olan okyanuslar, ısıyı emerek Dünya'nın oksijeninin yarısını üretirler ve hava düzenlerini yönlendirirler. Ancak suyun sıcaklığı arttıkça suların karbondioksiti emme yeteneği daha düşüktür. Bu durumda gezegeni ısıtan gazın daha fazlasının atmosferde kalacağı anlamına geliyor. Ayrıca okyanusa akan buzulların erimesini hızlandırarak deniz seviyesinin daha fazla yükselmesine neden olabiliyor.

Isınan su besin zincirini alt üst ediyor

Daha sıcak okyanuslar ve sıcak hava dalgaları, balıklar ve balinalar gibi daha soğuk sular aramak için hareket eden deniz canlılarını rahatsız ediyor. Bu da besin zincirinin alt üst olmasına neden oluyor. Uzmanlar, ısınan suların balık stoklarının etkilenebileceği konusunda uyarılarda bulunurken köpek balıkları da dahil olmak üzere bazı yırtıcı hayvanlar, daha sıcak havalarda kafası karıştığı için saldırganlaşabilir.

Denizlerdeki ısı dalgalarının sıklığı ikiye katlandı

Şu anda okyanusların neden bu kadar sıcak olduğunu araştıran bilim insanları, ısınmanın çoğunun sera gazı emisyonlarından emdikleri için iklim değişikliğinin denizleri daha sıcak hale getirdiğini söylüyor.

Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli'ne (IPCC) göre, denizlerdeki ısı dalgalarının sıklığı 1982 ile 2016 arasında ikiye katlandı. IPCC göre, 1980'li yıllardan bu yana daha yoğun ve daha uzun hale geldi.

Yorumlar (0)