O ülkede hapishaneler doldu: 5 bin mahkum salıverilecek!

Kenya'da hapishanelerin haddinden fazla dolup taştığını kaydeden İçişleri Bakanı Fred Matiang, "Hafif suçlar işleyen 5 bin mahkumu serbest bırakacağız." dedi.

DÜNYA 28.04.2022, 22:22 29.04.2022, 12:40 Hakan Öksüz
O ülkede hapishaneler doldu: 5 bin mahkum salıverilecek!

Kenya'da hapishanelerin kapasitesinin yetersiz kalması, ilginç bir çözümün gündeme gelmesine neden oldu. Ülkenin basın organlarının servis ettiği haberlere göre Kenya İçişleri Bakanı Fred Matiang, hafif suçlar işleyen mahkumların serbest bırakılacağını bildirdi.

"Hapishaneler haddinden fazla kalabalık"

İçişleri Bakanı Matiang tarafından yapılan bu açıklama ülkenin gündemine oturdu. Bakan Matiang, konuya ilişkin "Hapishaneler haddinden fazla kalabalık. Bu sorunu nasıl çözebileceğimize kafa yorduk. Yeni hapishane binaları yapmak ekonomik olarak elverişsiz olacaktır. Biz de hafif suçlar işleyen 5 bin mahkumun salıverilmesine karar verdik." ifadelerini kullandı.

Trafik cezası ödemeyenler de hapse atılıyor!

Açıklamaya göre mahkumların serbest bırakılma işlemleri mayıs ile haziran aylarında gerçekleştirilecek. Hafif suçlara karışanlar, kademeli olarak salıverilecek. Bazı vatandaşların sırf trafik cezalarını ödemediği için hapis cezası aldığını kaydeden İçişleri Bakanı Matiang, "Bu kişileri içeride tutmaya gerek yok. Bu durum kaynak israfına yol açıyor." dedi.

Denetimli serbestlik programına dahil edilecekler!

Açıklamaya göre serbest bırakılacak 5 bin mahkum, denetimli serbestlik programına dahil edilecek. Bu kişilerin topluma entegre edilmesi için geniş çaplı çalışmalar yürütülecek. Edinilen bilgilere göre Kenya'daki hapishanelerde bulunan mahkum sayısının yaklaşık 53 bin olduğu kaydediliyor.

Yorumlar (0)
16
açık