O bölgede en az 35 genç kız kaçırıldı!

Yemen'de Husilerin kontrolünde bulunan başkent Sana'da en az 35 genç kızın kaçırıldığı açıklandı.

DÜNYA 15.12.2019, 19:03
O bölgede en az 35 genç kız kaçırıldı!

Yemen İnsan Hakları Örgütü Rights Radar, yaptığı yazılı açıklamada, Husilerin denetimi altındaki Sana ve diğer bölgelerde son dönemde kız öğrenci, kadın ve genç kızların kaçırılmasına ilişkin vakaların daha önce görülmemiş oranda arttığı aktarıldı.

Açıklamada, "Güvenlik gerekçesiyle isimlerini açıklamayan görgü tanıklarından alınan bilgiye göre, son zamanlarda Sana'daki okul ve caddelerden 35'ten fazla öğrenci ve genç kız kaçırıldı." ifadeleri kullanıldı.

Kaçırılan kızların nerede tutulduğuyla ilgili henüz bir bilgiye ulaşılamadığı kaydedildi.

Açıklamada, Husilerden silahlı bir grubun 9 Aralık'ta Sana'nın Hadda bölgesindeki dil enstitüsüne baskın düzenlediği, bu eylemin talimatının bir Husi liderden alındığı iddia edildi.

Rights Radar İnsan Hakları Örgütü, Husilerden bu suçlarla ilgili ivedilikle soruşturma başlatması çağrısını yaptı.

Hapishanelerdeki ihlaller

Yemen İnsan Ticaretiyle Mücadele Örgütü de Husilerin kaçırdığı ve gizli hapishanelerinde zorla kaybedilen kadınlar aleyhinde ağır hak ihlallerine devam edildiği kaydedildi.

Örgütün yayımladığı raporda, kaçırılan ve zorla kaybedilen kadınların sayısının 160'tan fazla olduğu ve işkenceye maruz kaldıklarına ilişkin sağlam ve kesin delillere sahip olunduğu belirtildi.

Husiler, Eylül 2014'ten beri başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde tutarken Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015'ten bu yana Husilere karşı Yemen hükümetine destek veriyor.

Yemen'de yaklaşık 5 yıldır devam eden çatışmalarda binlerce kişi hayatını kaybetti. Dünyanın en fakir ülkeleri arasında bulunan Yemen'de iç savaş nedeniyle büyüyen insani kriz de korkunç boyutlara ulaştı.

Yorumlar (0)
30
az bulutlu