New York Times: Trump, Covid-19 salgınına karşı oldukça başarısız!

New York Times, ABD Başkanı Donald Trump’ın yeni tip koronavirüsün (Covid-19) ülkede yayılmasını önlemede başarısız olduğu iddia etti.

DÜNYA 12.04.2020, 09:18 12.04.2020, 09:27
New York Times: Trump, Covid-19 salgınına karşı oldukça başarısız!

New York Times’ta yer alan “Gelmekte olan şeyi görebilirdi: Trump’ın virüs konusundaki başarısızlığının perde arkası” başlıklı makalede ABD Başkanı Donald Trump’ın yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınına yönelik ilk haftalardaki tutumu incelendi. Trump’ın potansiyel virüs salgını hakkında çok önceden uyarılmasına rağmen bürokrasideki iç bölünme, planlama eksikliği ve kendi içgüdülerine olan inancı yüzünden uyarılara zamanında cevap veremediği ve geç kalındığı iddia edildi.

“Ciddiye almadı”

Makalede, Trump’ın ilk koronavirüs vakasının görüldüğü 21 Ocak’tan ancak 6 hafta sonra agresif önlemler almaya başladığı belirtilerek, “Ocak ayı boyunca Trump defalarca virüsün ciddiyetini hafife aldı. Hükümet içinde Beyaz Saray’daki danışmanlardan istihbarat birimlerindeki uzmanlara kadar geniş bir yelpazeden gelen uyarılara rağmen riskin derecesini kabullenmede yavaş davrandı ve bir an önce harekete geçmek yerine söylemleri kontrol etmeye, ekonomideki kazanımları korumaya ve üst düzey yetkililerden gelen uyarıları ortadan kaldırmaya odaklandı.” ifadeleri kullanıldı.

"Adım atmaktan kaçındı"

Hükümetteki eski ve halen görevde olan bir düzine yetkiliyle yapılan mülakatlara ve ele geçirilen e-posta ile diğer belgelere dayandırılan makalede, Ulusal Güvenlik Konseyi’nin ocak başında ABD’de virüsün yayılma uyarısı yaptığı, Chicago gibi büyük şehirleri kapama seçeneğini gündeme getirdiği ancak Trump’ın mart ayına kadar adım atmaktan kaçındığı öne sürüldü.

20 Ocak'ta ticari danışmanı Peter Navarro’nun Trump’a detaylı bir şekilde pandemi riskini sunduğu, virüsün yarım milyon kadar ölüme ve trilyonlarca dolar ekonomik kayba neden olacağını söylediği belirtilirken, ABD İnsanı Hizmetler Bakanı Alex Azar’ın da 30 Ocak’ta Trump’ı virüsün yayılmasının ciddiyeti konusunda uyarmasına rağmen Trump’ın kendisine "telaşçı" olduğu şeklinde cevap verdiği ileri sürüldü.

“Travmadan çıkmış biri gibiydi”

Makalede, Şubat sonuna gelindiğinde hükümetteki en üst halk sağlığı uzmanlarının Trump’ı yeni bir yaklaşım sergileyerek halkı sosyal mesafe ve evde kalmaları konusunda uyarmaları için baskı yaptığı aktarılırken, Trump’ın haftalar sonra mart ayı ortalarında gönülsüzce ülke genelinde sosyal mesafeyi önermeyi kabul ettiği belirtilerek virüs krizinin geldiği nokta karşısında artık “Travmadan çıkmış biri gibiydi, en yakın yardımcılarına karşı havası inmişti.” şeklinde yazıldı.

Ekonominin paramparça olmasıyla Trump’ın salgının ciddiyetini kavradığı yazılan makalede, Beyaz Saray’da düzenlenmeye başlanan günlük basın toplantıları ile virüse karşı mücadelenin sahiplenmeye çalışıldığı fakat salgının inanılmaz derecede yayıldığının altı çizildi.

Yorumlar (0)
15
açık